Anasayfa » Beslenme » Açlık Krizi Yaşama Sebepleri
ac1f71cf7699f3279450ccf044d19216

Açlık Krizi Yaşama Sebepleri

Her insan, dönem dönem de olsa açlık krizine girer. Canınız abur cubur ya da atıştırmalık yemek isteyebilir ya da bir türlü doyduğunuzu hissetmeyebilirsiniz. Bunu pek çok sebebi ve bu durumla başa çıkmanın pek çok yolu vardır.

Açlık krizi yaşama sebepleri nelerdir?

Genellikle insülin dengesizliği açlık krizi yaşamanıza neden olur. Duygusal dengesizlikler de beslenmeyi etkileyebilir. Vücudunuzdaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği de Tüm bunların önüne, sağlıklı seçeneklerle geçebilirsiniz.

Mesela, çikolata yemek istediğiniz zamanlarda bir parça bitter çikolataya da fındık, badem, avokado gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.

Canınız tuzlu yiyecekler çektiğinde, protein cipsleri tüketebilirsiniz. Limonlu su, maden suyu ya da limonlu çay, bu isteğinizi sağlıklı şekilde karşılayabilir.

Canınız kafeinli bir şeyler çektiğinde ise; yeşil çay, şekersiz kahve ya da çay gibi sağlıklı alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Geceleri bir şeyler yemek istediğinizde sağlıksız abur cuburlar yerine salatalık, çiğ badem, çiğ fındık, çiğ ceviz, yağsız patlamış mısır gibi atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Bunlar hem bir şeyler yeme isteğinizi karşılamış olacaksınız hem de bunu yaparken gereksiz kalori almamış olacaksınız.

Karbonhidrat ağırlıklı besinleri yemek isterseniz; bulgur, kepekli makarna gibi lifli olan karbonhidratları tercih edin. Yanında yoğurt tüketerek sindirimini daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Kısacası; açlık krizleriniz, vücudunuzda bazı eksikliklerin olmasından kaynaklanır. Buradaki temel olay, vücudunuzu sesini dinlemektir. Vücudunuzu dinleyerek ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde karşıladığınız sürece, kilo problemleri yaşamazsınız.

Tabi ki, arada kaçamak yapmak isteyeceksiniz ama bu kaçamakları olabildiğince az yapmalı ve ertesi gün daha hafif beslenip spor yaparak bu açığı kapatmalısınız. Aksi takdirde, kilo vermek ve formunuzu korumak adına yaptığınız her şey boşa gider. Maalesef, kilo verirken verdiğiniz emeğin kısa bir sürede boşa çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden tedbirli davranmayı bırakmamalı, metabolizma hızınızı yükseltecek şekilde beslenip spor yapmalısınız.

Açlık krizlerinize girme sebebiniz, insülin dengesizliğiyse bunun için doktora gitmelisiniz. Doktorunuzun verdiği diyet listesine uygun hareket ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu tür durumları ihmal etmemelisiniz.

Sağlığınızı ve kilonuzu korumak için tüm bunları göz önünde bulundurun ve kendinizi ihmal etmeyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*