Anasayfa » Spor » Antrenmanda Yapılan Hatalar
2a68f5ff4268324105082bc1961b08fa

Antrenmanda Yapılan Hatalar

Spor salonunda çalışanlar pek çok şeyi yanlış yapmaktadırlar. Yanlış antrenmanlar yapınca sonuç alınamıyor ve sonra da spordan uzaklaşma başlıyor. Bunun önüne geçmek için size antrenman sırasında yaptığınız hataları ve bunları nasıl düzelteceğinizi söyleyeceğiz.

Antrenmanda yapılan hatalar nelerdir?

Motivasyon eksikliği ilk sırada gelen sorundur. Birçok insan spor salonuna gitme konusunda istikrar sağlayamıyor. Bir süre düzenli gidilen program bir gün aksadığında arkası çorap söküğü gibi geliyor. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey, kendinizi motive etmektir. Her spor sonrasında hissedilen mutluluğa odaklanın ve üşenseniz de bunu düşünerek harekete geçin.

Tek tip çalışma yapmak da yapılan ikinci hatadır. Sadece kardiyo yapmak, ağırlık çalışmak ya da tek bölgeye ağırlık vererek çalışmak verimsiz sonuçlar verir. Spor hocalarından destek alarak, vücudunuz için en ideal olan kardiyo programını ve ağırlık programını uygulayın. Hem yağ yakın hem de kaslarınızı kuvvetlendirin.

Spor sırasında tüm dikkatinizi yaptığınız antrenmana vermelisiniz. Başka şeylere odaklandığınız takdirde, randımanlı bir antrenman süreci geçiremezsiniz. Bu da yaptığınız spor çalışmalarından olumlu bir sonuç almanızı engeller. Bu yüzden telefonunuzu dolaba bırakın ve spor sonuna kadar kendisiyle iletişiminizi kesin.

Spor çalışmaları esnasında yanlış duruş, yanlış hareket ve gereğinden fazla vücudunuza yüklenmek sakatlanmalara yol açabilir. Bu yüzden muhakkak spor hocanızdan destek alın ve doğru şekilde çalışmaya özen gösterin.

Spora başlarken kendinize göre bir program hazırlatın. Hazırlanan programı titizlikle takip edin. Süreçler ilerledikçe programınız da değişecektir. Hocanızın verdiği programa uyum sağlayın ve harfiyen yerine getirin. Aksi takdirde ulaşmak istediğiniz sonuca eksik ulaşırsınız.

Spora başladığınız zaman kendinize bir hedef koyun ve ne yapmak istediğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bunun üzerine yoğunlaşarak bir program hazırlatın. Kısa süreli aralıklarla yapmak istediklerinizi değiştirip programınızı da değiştirmeyin. Aksi takdirde, her şeyi yaparken hiçbir şey yapamıyor olursunuz.

Spora başlamadan önce ağırlık, yağ ve kas oranlarınızı ölçtürün. Bu ölçüm belgesini saklayın ve belli aralıklarla ölçüm yaptırmaya devam edin. Her seferinde kıyaslama yapın ve ona göre çalışmalarınızı düzenleyin.

Antrenmanda yapılan hatalar genel hatlarıyla bunlardan ibarettir. Her birine dikkat ettiğiniz sürece yaptığınız spordan verimli sonuçlar alacaksınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*