Anasayfa » Diyet TV » Argan Yağının Saç ve Cilt İçin Yararları
Argan Yağının Saç ve Cilt İçin Yararları
Argan Yağının Saç ve Cilt İçin Yararları

Argan Yağının Saç ve Cilt İçin Yararları

Son zamanlarda kulaktak kulağa yayılarak çok popüler hale gelen ve kullanan herkesin övgüyle söz ettiği argan yağının faydalarını biliyor musunuz? Bir çok kozmetik firması iyice popüler hale gelen argan yağından çeşitli ürünler yapmaya başladı. ülkemizde hiç yetişmeyen argan ağacından elde edilen bu yağın faydaları nelerdir?

Argan ağacı Fas’ta yetişiyor. Ama Argan yağının üretimi hiç kolay değil. Bu nedenle de oldukça pahalı bir fiyata satılıyor. İlk zamanlarda biz Argan yağını sadece saç için faydalı sanıyorduk. Ama zamanla içerdiği yüksek E vitamini sayesinde argan yağının sadece saç için faydalı olmadığını öğrendik. Argan yağının içerisinde neredeyse zeytinyağının 3 katı kadar E vitamini bulunuyor. Aynı zamanda Argan yağı oldukça yüksek bir antioksidan içeriği taşıyor. Argan ağacının yetiştiği bölgelerde argan yağı sadece saç için değil, cilt döküntüleri, deri enfeksiyonu ve böcek ısırıkları gibi bir çok sorunun tedavisinde de kullanılıyor.

Saç için argan yağının faydalarına değinecek olursak. Özellikle kırılan ve yıpranmış saçların bakımında bire bir. Saçları besleyen argan yağı aynı zamanda saçların parlaklık kazanmasına da katkı sağlıyor. Cilde faydaları da saymakla bitmiyor. Ama en önemlilerinden bahsetmek gerekirse hem kuru hem de yağlı ciltler kullanabilir, cildin kırışmasını engeller, çatlakların önlenmesinde etkilidir, tahriş ve iltihabı azaltır ve en önemlisi de cilt hücrelerini yenileyerek cildinizi canlandırır. Hem saç için hem de cilt için faydaları saymakla bitmeyen bu yağı kullanırken kullanma talimatlarını da iyi bilmek gerekiyor.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

-Cilt temizliği için Argan yağı kullanırken iki yöntemi denemenizde fayda var. İlk olarak 3 ya da 4 damla argan yağını cildinize parmak uçlarınızla ve dairesel hareketler yaparak sürün. Daha sonra da bir pamuk yardımı ile cildinizi yine dairesel hareketlerle temizleyin. Bir dakika kadar bekledikten sonra da tercih ettiğiniz bir temizleme jeli ile yüzünüzü yıkayın.

-Tonik gibi de argan yağını kullanabilisiniz. Bir temizleme jeli ile yüzünüzü yıkayın. Daha sonra da birkaç damla argan yağını yüzünüze parmaklarınızla sürün.

Kuru bir yağ olan Argan yağı cildinizin yağlı görünmesine neden olmaz. Cilt tarafından kolayca emilir ve size de yağlılık hissi vermez. Hatta bir iki damla argan yağını makyaj malzemelerinizin içerisine ya da güneş kremine eklerseniz cildinizdeki parlaklıkta gider.

Ağda yerine jiletle tüy alanlar için de argan yağı idealdir. Çünkü tam bir yatıştırma özelliği vardır. Tıraş işlemini bitirdikten sonra o bölgeye argan yağı uygulayabilirsiniz.

Argan yağını gece yatarken cildinize sürerseniz bütün gece cildiniz nemlenir. Soğuk kış aylarında cilt kurumasını önlemenin en kolay yolu argan yağı kullanmaktadır. Argan yağı sayesinde cildiniz soğuğun olumsuz etkilerine maruz kalmaz ve çatlamaz. Cilt maskelerinizin içerisine de argan yağı ekleyebilirsiniz.

Saç bakımında kullanırken de saçınız hafif nemli iken argan yağı sürmelisiniz. Bu sayede hem saçlarınız canlılık hem de sağlık kazanacaktır. Saçlarınıza argan yağı sürmek için avucunuza birkaç damla damlatın. Sonra da saçlarınızın uçlarından başlayarak argan yağı ile masaj yapın. Saçlarınız düzenli ve düzgün argan yağı kullanımı ile eski sağlığını geri kazanacaktır. Aynı zamanda argan yağı ısıya karşı da koruyucudur. Saçlarınıza maşa ve fön yapmadan önce argan yağı sürmeniz saçlarınızı ısıdan koruyacaktır. Argan yağının saç için diğer bir önemi de saçların kabarmasını önlemesidir. Gece saç maskesi olarak saçlarınıza argan yağı sürerseniz sabaha kadar saçlarınızı nemlendirir ve sağlıklı hale getirir. Gece argan yağı kullandıktan sonra sabah saçınızı şampuan ile yıkamanız gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*