Anasayfa » Diyet TV » Ashtanga Yoga
aaf10c73b68c15eb6ba1f9a2e9da9f5d

Ashtanga Yoga

Ashtanga yoga, yoganın en temel çeşitlerinden biridir. Yani, yoga öğrenmeye gittiğinizde ashtanganın ilkelerine göre seanslar yaparsınız. Bu tür, zihinsel, etik, duygusal ve ruhsal öğretilerin tamamını kapsar. Sekiz temel ilkesi vardır: Yama, Niyama, Asana, Pranyama, Pratyahara, Dharana, Dhyana ve Samadhi.

Yama nedir?

Yama, kendi içinde 10 temel ilkeye sahiptir. Eğer ashtanga yoga yapmak isterseniz, 8 temel ilkeden önce yamanın 10 temel ilkesini benimsemek zorundasınızdır. Bu ilkeler;

Şiddet uygulamamak ve yanlısı olmamak,
Her zaman, her koşulda dürüst olmak,
Çalmamak,
Bağışlayıcı olmak,
Seksüel enerjiyi doğru kullanmak,
Sabırlı olmak,
Şefkat ve merhametli olmak,
Şerefli olmak,
Duygusal, zihinsel ve bedensel anlamda temizlik,
Ölçülü ve sağlıklı beslenmek.

Aslına bakarsanız, iyi bir insan olmak için yapılması gereken temel şeylerdir.

Niyama ilkesinde ise;

Kanaat etmek,
İman,
Yardım etmek ve yardımsever olmak,
Dost canlısı olmak,
Alçakgönüllülük,
Zihni kontrol edebilmek,
Uygun olan mantraları tekrarlamak,
Tanrı’ya inanmak ve bağlı olmak,
Yemin ve adakları yerine getirmek.

Bu ilkeleri yerine getirmek için meditasyonları düzenli yapmanız gerekmektedir. Çalışmalarınızı düzenli şekilde yerine getirdikçe, sabırla çalıştıkça, beyniniz ve bedeniniz bunları yapmaya başlayacaktır. Tabi bu durum sadece zihni kontrol edebilmek ve uygun mantaları tekrarlamak ilkeleri için geçerlidir.

Bunun dışında Asana, 84 çeşit fiziksel hareketi kapsar. Nefes kontrolü ile bedeni terbiye etmek olarak nitelendirebilirsiniz. Pranyama ise; nefes teknikleridir, bilinci üst seviyeye taşımaya yardımcı olur. Pratyahara ise; hislerinizi maddiyattan maneviyata çevirmeniz için sizi yönlendiren çalışma türüdür.

Dhrana ise; konsantrasyonu arttırılması için egzersiz yapmaya yöneliktir. Dhyana da konsantrasyon sağlandıktan sonra, onun desteği ile yapılan meditasyondur. Enerjinizi odaklamanızı, kendinizi güçlü hissetmenizi ve varoluşun bilinmeyenlerini öğrenmenizi sağlar.

Son olarak Samadhi, algılayan ve algılananın bütünleşmesini sağlar. Konsantrasyonu da arttırdığınız takdirde, doğadaki saf bilinç denilen algının birlik bilince dönüşmesi gerçekleşir. Yani, enerji ve algılarınızın açılması demektir. Doğadan da enerji almayı öğrenmek demektir. Aldığınız enerjiyi kendinize ve çevrenize yansıtmayı öğrenebilmek demektir.

Bu seviyeye gelebilmek için sabırla ve düzenli şekilde çalışmanız gerekmektedir. Fiziksel ve ruhsal disiplin uygulamanız gerekmektedir. Yoganın insan hayatına olan etkisi budur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*