Anasayfa » Beslenme » Bahar Detoksu
51f1c35d9352e8132a4aead33ed96645

Bahar Detoksu

Havalar tam olarak ısınmasa da bahar aylarına girmiş bulunmaktayız. Bahar demek, doğanın yenilenmesi ve canlanması demektir. Uzun süren bir uykudan uyanmak gibi düşünebilirsiniz. Güneş ışınlarından mahrum kaldığımız için vücudumuzda derin bir uykuda sayılır. Bu yüzden bahar aylarına girdiğimizde bahar detoksu yapmak vücudumuzu canlandırıp uyandıracaktır.

Bahar detoksu nedir?

Belli bir zaman diliminde beslenme düzenine dikkat ederek metabolizmayı ve vücudun tamamını uyandırmak diyebiliriz. Böylelikle vücudunuzda biriken ödemi atar, kilo verebilir ve kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Kimler detoks yapabilir?

Ağır kalp hastası, tansiyon hastası, mide ya da böbrek sorunları yaşayan biri değilseniz detoks yapabilirsiniz.

Düzenli ilaç kullanıyorsanız detoks yapmamalısınız.

Herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı sürece detoks yapmanızda sakınca yoktur. Ancak yine de bunu doktora danışmakta fayda vardır.

Detoks programı ne kadar sürer?

7 günlük bir program yaparak detoks uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun sonunda normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz. Vücudunuzdaki hafifliği hissedince ağır şeyler yemekten kaçınmak sizin için vazgeçilmez bir hale gelecektir.

Bahar detoksunda neler tüketilmemeli?

Aslında yapılması gereken şey çok basit! Normalde de hayatımızdan çıkarmamız ya da azaltmamız gereken şeyleri 1 haftalığına tüketmekten kaçınmalısınız.

Hayvansal yağ, trans yağ, katı yağ tüketimini durdurmalısınız.

İşlenmiş et, beyaz un, beyaz şeker, yüksek oranda tuz, şarküteri ürünleri, yağlı süt ve süt ürünleri tüketmemelisiniz.

Hamur işleri yemekten uzak durmalısınız.

Asitli ve kafeinli içecekler tüketmemelisiniz.

Bahar detoksunda neler tüketilir?

Bol bol su içmelisiniz.

Tam buğday ve tam çavdar ürünleri tüketmelisiniz.

Şekersiz içecekler, ödem atmaya yardımcı bitki çayları içmelisiniz.

Az yağlı keçi sütü ve katkısız, şekersiz müsli tüketebilirsiniz.

Zerdeçal, zencefil ve biberiye gibi baharatları da sıklıkla tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra; egzersiz yapın. Meditasyon da buna dahil. Yürüyüş, koşu, pilates, yoga, yüzme ya da keyif aldığınız spor her ne ise, onu muhakkak yapın.

Mümkün olduğunca uyku saatlerinizi de düzenli bir hale getirin. Erken kalkıp erken uyanmaya çalışın. Erken uyanmak, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

1 haftalık bahar detoksu sonunda kendinizi inanılmaz derecede hafiflemiş ve enerjik hissedeceksiniz. Normal beslenme düzeninizde de bu bahsettiğimiz yiyecekleri olabildiğince az tüketmenizde fayda var. O zaman hayatınız boyunca kendinizi iyi hissedeceksiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*