Anasayfa » Beslenme » Bahar Yorgunluğunu Giderecek Besinler
e5e59606f25bd8008d6974c7dee0d40d

Bahar Yorgunluğunu Giderecek Besinler

Bahar yorgunluğu ve bahar depresyonu denilen bir durum gerçekten var ve hepimizi etkiliyor. Kimimiz, bizi bunun etkilediğini biliyoruz ama kimimiz de farkında değiliz.

Bahar, kışla yaz arasındaki geçiş dönemi olduğu için biraz engebeli bir hava dengesi çizmektedir. Bu dengesiz denge, her birimizi ruhsal ve fiziksel olarak etkilemektedir. Kolay hastalanabileceğiniz, sabahları kalkmakta zorlanabileceğiniz, enerjinizin düşük olabileceği bir dönemdir. Bunların üstesinden gelmek için doğru beslenmek ve çeşitli aktiviteler yapmak tüm bu problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Bahar yorgunluğunu giderecek besinler nelerdir?

Öğün sayınızı arttırın; kendinizi uzun süre aç bırakmayın. Sık sık ve az az yemelisiniz ki, enerjiniz düşmesin.

Sıvı tüketimine ağırlık verin. Günde en az 2 litre su içmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, daha önceki yazılarda tarifini verdiğimiz gibi suyunuzu renklendirip farklı lezzetlendirerek de içebilirsiniz. Bu, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve sıvı ihtiyacını en sağlıklı şekilde almanızı sağlayacaktır.

Kafein içerikli içecekler yerine bitki çaylarına ağırlık verin. Kafein, vücuttaki suyun azalmasına neden olur ve bu da sizin yorgun hissetmenize yol açar. Bitki çayları ile güçlü ve rahatlamış hissedebilirsiniz.

Tuz tüketimini azaltın. Tuz, vücutta su tutar ve ödem oluşmasına neden olur. Ödem de kendinizi şişkin ve yorgun hissetmenize yol açar. Bu yüzden gereğinden fazla tuz tüketmeyin.

Uykunuza dikkat etmelisiniz. 6-8 saat arası uyku uyumaya özen gösterin. Uyumadan önce papatya ya da melisa gibi bitki çayları tüketerek uyuyun. Bu, daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Taze sebze, taze meyve, kuruyemiş, süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Bu tür gıdalar, vücudunuzun hem hafif hem de doygun hissetmesini sağlar. Lif ve vitamin ağırlıklı beslenip hamur işi ve yağ ağırlıklı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Düzenli bir şekilde spor yapın. Hiçbir şeye vaktiniz yoksa da yürüyüş yapmaya özen gösterin. Hareket etmek, kendinizi daha enerjik ve mutlu etmenizi sağlar. Havaların ısınmasını fırsata çevirin ve her fırsatta fiziksel bir aktivite yapın.

Kendinizi doğaya bırakın; çimlere uzanın, toprağa basın ve doğadan gelen enerjiyi içinizde hissedin.

Doğru beslenip doğru yaşadığınız takdirde, bahar sizin için depresyon ve yorgunluk değil; mutluluk mevsimi olacaktır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*