Anasayfa » Diyet TV » Bebek emzirme için öneriler ve nelere dikkat etmeli nasıl beslenmelisiniz.
bebek memeden nasıl kesilir
bebek memeden nasıl kesilir

Bebek emzirme için öneriler ve nelere dikkat etmeli nasıl beslenmelisiniz.

Bebek emzirme ‘de Annelerin sık karşılaştığı sorunlar ve nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizler için bir makale hazırladık.

Meme emzirirken bol miktarda sulu gıdalar alın. Günde 6-8 bardak su için. Emzirme sırasında da bir bardak suyu yudumlayabilirsiniz. Karbonlu içeceklerden ve aşırı miktarda sütlü ürünlerden kaçının. Bebeğinizde gaz yapabilir. Kafeinli içecekler de sizde dehidratasyona yol açar; bebeğinizi de aşırı şekilde uyarır. Süte geçtiğinden alkolden de kaçının

Emzirirken sevdiğim bazı yiyeceklerden uzak durmam gerekir mi?

Her zaman yediğiniz besinlere devam edebilirsiniz. Bazı anneler, kafein içeren, baharatlı veya gaz yapan besinler (çikolata, soğan vs) yediklerinde bebeklerin huysuzlaştığım söylerler. Bazı kadınlar ise bir fark görmezler. Aşın miktarda sütlü besinler yemek bebekte gaza yol açabilir. Özel bir besini merak ediyorsanız, az miktarda yiyerek bebeğinizin etkilenip etkilenmediğini izleyin. Yedikten 6-8 saat sonra bir reaksiyon olup olmadığına bakın.

Göğüslerim küçük. Emzirebilecek miyim ?

Emzirmenin meme büyüklüğü ile herhangi bir ilgisi yoktur. Gebelik ve emzirme dönemi boyunca memeler büyür ve emzirmenin kesilmesi ile birlikte eski haline döner.

Emzirme göğüslerimin sarkmasına yol açar mı?

Memelerinizin görüntüsü emzirmeden ziyade gebelik boyunca ne kadar büyüdüklerine bağlıdır. Gebelik ve emzinne dönemi boyunca iyi destekleyen bir sutyen kullanın.

Dikkat etmeniz gerekenler

Besleme seansında her iki memeyi birden kullanın ve biri tamamen boşalınca diğerine geçin. (Hangisinden başlamanızı hatırlatması için sutyeniniz üzerine bir çengelli iğne koyabilirsiniz). Memeyi değiştirmek meme başının acımasını önler ve her iki memenin de yeterince süt yapmasını sağlar. Ayrıca seanslar sırasında sütün içeriği de değişir.

Bebeğin diğer memeye geçmeden önce 20 dakika süreyle emmesini sağlayın. (20 dakikanın sonunda memede süt tükenir ve emmeye bağlı meme başı acımaya başlar).

Bebeği yüzü size bakacak şekilde tutun.

Meme başını dışarıya çıkarmak için baş ve işaret parmağınızı kullanın. Bebe başını bebeğin yanağına dokundurarak yönelme refleksini uyarın. Bebeğiniz meme başına yönelir ve emmeye başlar. Ağzını açtığında memeye doğru yöneltin.

Meme başının tümünün ve çevresindeki kısmın (koyu renkli kısım) bebeğin ağzında olmasına dikkat edin. Aksi takdirde meme başı acımaya başlar.

İmkânsız gibi görünse de, uzun süre dinlenmeye çalışın.

Doğa tarafından dizayn edilmiş olan meme ile besleme mükemmel bir sistemdir. Bebek ne kadar çok meme emerse memeniz de o kadar çok süt üretir. Bebek daha az beslendikçe (örneğin, diyete katı besinler ilave ettiğinizde) memeniz de giderek daha az miktarda süt üretir. İlk 6 ay boyunca ek mama mümkün olduğunca az verin, çünkü anne sütünün miktarını değiştirebilir. Ayrıca, erken dönemde sık sık mama alan bebekler anne sütünü reddedebilirler; çünkü onlar için biberondan mama yemek daha kolaydır. İlk 6 haftadan sonra periyodik olarak biberonla mama vermek süt yapımını etkilemeyecektir. Ancak, yalnız meme emen bebeklerin çoğu suni biberon başlarını almayı reddederler. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan bütün sıvı miktarını içerir; bu nedenle bebeğinize su

Eğer anne sütü bebeğinizin yegâne besin maddesi ise, doktorunuz her gün A, D ve E vitamini vermenizi önerecektir. Zira bunlar anne sütünde yeterli miktarda bulunmaz. Anne sütü anemiyi önleyen demir içerdiğinden bebeğinize katı gıda vermeye başlamadan önce demir ilacı vermenize gerek yoktur. Flor anne sütünde bulunmaz; bu nedenle bebek 6 aylıktan olduktan sonra florlu su içmiyorsa doktor flor verilmesini önerebilir.

Uygun emzirme yöntemleri:

Meme verirken en uygun pozisyon, tüm vücudu size bakacak şekilde tutmaktır. Meme başının tümüyle ve areolanın bir kısmının (meme başı etrafındaki koyu renkli, sirküler alan) bebeğin ağzının içinde olmasına dikkat edin. Bebeğinizin ağzı meme başının üzerinde yayılacaktır. Eğer meme başlarınız emzirme sırasına acıyorsa, bebeğiniz uygun şekilde oturmuyor demektir.

Besleme seansı öncesinde veya sırasında az miktarda sızlama, karıncalanma veya gerginleşme gibi hisler duyabilirsiniz; memelerinizden bir miktar süt sızabilir veya fışkırabilir. Süt-ejeksiyonu refleksi adı verilen bu cevap vücudunuzun bebek için sütünü akıtma şeklidir. Bu refleks, bebeğinizin ağladığını duyduğunuzda, bebeğinizi emzirdiğinizi düşündüğünüzde veya duş alırken de uyan- labilir. Akışı durdurmak için meme başına parmağınızla basınç uygulayın veya sızmayı önlemek için sutyeninizin içine pamuklu pedlerden koyun.

Sik görülen emzirme problemleri. Unutmayın, meme ile beslemek çok doğal bir olay olmakla birlikte, siz ve bebeğiniz bu işi birlikte öğrenmelisiniz. Bu nedenle bazı ufak tefek zorluklar ve belirsizlikler olabilir. İşte, emzirme sırasında kadınların en sık karşılaştığı problemlerden bazılan:

  • Memeleriniz özellikle ilk defa süt geldiğinde çok dolar ve ağrı ile birlikte şişer. Doktorunuza asetaminofen veya ibuprofen alıp alamayacağınızı sorun. İyi kavrayan bir sutyen takmanız rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olur. Ancak, en iyi çare bebeğinizi sütle beslemektir. Şişlik birkaç gün içinde kaybolur. Eğer memeleriniz bebeğinizin yaslanmasını engelleyecek kadar çok şiş ise, bebeği emzirmeden önce bir miktar sütü pompa yardımıyla boşaltın.
  • Özellikle ilk bir veya iki hafta boyunca meme başları acıyabilir. Bebeğinize iyi bir pozisyon vermeniz acıyı azaltabilir. Pozisyonunuzu değiştirin; böylece bebeğiniz her seferinde aynı memeye
  • Diğer emzirme pozisyonları
  • Memenin ağrımasını ve acımasını önlemenin en iyi yolu emzirme pozisyonunu değiştirmektir. Eğer bebeğiniz çok ufaksa, onu futbol topu şeklinde tutun (solda). Bu durumda bebeği bir yanınızda tutmuş olursunuz. Çocuğun kucakta tutulduğu en sık uygulanan tutuş şeklinin yanı sıra çocuğu yatar pozisyonda emzirmeyi de deneyebilirsiniz.

Bebeği memeden yavaşça uzaklaştırın.

Bebeğiniz emmeyi bitirdiğinde, bebeğinizin üst ve alt dişetlerinin arasına parmağınızı koyarak emme işlemine son verin. Bebeğin ağzının yakın yerine memenizi parmaklarınızla hafifçe bastırabilir veya bebeğin çenesini yavaşça aşağı doğru itebilirsiniz. Bu teknik meme başının acımasını engeller. Ağırlık vermemiş olur. Sabun kullanmayın; meme başlarının kurumasına yol açabilir. Meme başlarınızı sadece suyla yıkayın. Her beslemeden sonra meme başlarınızı sütünüzle nemlendirin (Losyon veya benzeri sıvılar sürmeyin; bebeğiniz emme sırasında yutabilir). Meme başlarınızı kuru tutun; mümkün olduğu kadar uzun süre havaya maruz bırakın (her beslemeden sonra emzirme sutyeninizi bir süre takmayın). Islak sutyeni derhal değiştirin ve süt bulaşmış pedleri sutyeninizin içinde tutmayın. İlk haftadan sonra meme başlarınız hâlâ acıyorsa, çocuk doktorunun önerdiği laktasyon hemşiresine danışın. Meme başlarının acıması emzirmeyi engelleyen en sık nedendir.

  • İlk birkaç gün içinde her besleme seansının başlangıcında uterus krampları (âdet kramplarına benzer) görülebilir. Bu kramplar uterusun orijinal büyüklüğe dönmesine yardımcı olan konfeksiyonlara bağlıdır. İlk haftadan sonra kaybolur.

Kendinize dikkat etmek. Meme vennek çok miktarda kalori harcanmasına yol açar. Meme verirken, gebelik öncesi döneme göre her gün yaklaşık 500 kalori daha fazla veya gebelik döneminde yediklerinizden 200 kalori daha fazla tüketmeye gereksinim duyarsınız. İyi dengelenmiş, besin değeri yüksek, bol miktarda sebze, meyve ve tahıl içeren bir diyet tüketin.

Kemiklerinizin kuvvetlenmesi için, her gün en az 1000 mg kalsiyum alın. Süt, diğer düşük yağlı süt ürünleri kalsiyum açısından zengin kaynaklardır. Diyetinizde yeterince değerli besin bulunmuyorsa, doktorunuz prenatal dönemde aldığınız destek tedavisine ve kalsiyum kullanımına devam etmenizi önerebilir. Emzirme döneminde çok sık susadığınızı fark edeceksiniz. Her gün yaklaşık 6-8 bardak sıvı almanız (su, meyve suyu ve süt dahil) sizin ve bebeğinizin sıvı gereksiniminizi karşılar. Tütün, alkol ve süt ile bebeğe geçebilecek ilaçlardan kaçının.

Düzenli aerobik egzersiz sizi güçlü yapar ve sütünüzün kalitesini etkilemez. Egzersizden önce emzirmek daha rahat olabilir; böylece memeleriniz daha az sütle dolu olacaktır.

Bebeğinizin bağırsak hareketleri.

Yaşamın 4. veya 5. gününde meme emen bir bebeğin kakası sarımsı ve gevşektir (hatta ilk 3-4 hafta sulu) ve yoğurt kokusundadır. 4 gün ile 4 hafta arasında günde en az 4 kere kaka yapar. Bunlar genellikle emzirmeden önce veya sonra olur. Kaka yapması sesli ise, endişelenmeyin; normaldir.

Bağırsak hareketleri bebeğin sindirim sistemi olgunlaştıkça daha sık olmaya başlar. Bebeğiniz 2- 3 aylık olduğunda, her 5-7 günde bir kaka yapar. Kakası yumuşak olduğu sürece, bebeğinizin kabızlığı olduğu için endişelenmeyin. Bebeğiniz rahatsız göründüğünde ve ağrısı varmış gibi ağlıyorsa veya kakası kötü kokuyorsa ya da sürekli sert ise hemen doktorunuzu çağırmanız yerinde olur.

Ek besinler. Sütünüzün miktarı tam olarak belli olmadan (yaklaşık 6 hafta) bebeğinize ek anne sütü veya mama vermeyin. Besleme sırasında dışarıdaysanız, sütünüzü önceden boşaltıp buzdolabında saklayın; böylece bir başkası bebeğinize sütü verebilir. Bu şekilde bebeğinize mama vermemiş, anne sütü vermeye devam etmiş olursunuz. Mama veriyorsanız, sütünüzü önceden boşaltın ki sütünüz azalmasın.

Sütü boşaltabilmeniz için çok çeşitli pompalar vardır. Bebeğinizden kısa süreler için ayrılıyor- sanız, sütü elle veya el pompası ile boşaltmak yeterlidir. Ancak, işe dönüyorsanız veya uzun süreler için ayrılmanız gerekiyorsa, pilli pompalardan alın, kiralayın veya yerel bir hastaneden elektrikli pompa alın. Bunlar el pompasına kıyasla daha hızlı, daha rahat ve daha etkindir. Tüm bu konuları doktorunuza danışın. Hangi tipi seçerseniz seçin, kullanmasını öğrenmek için yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Anne sütünü buzdolabında 24 saat süreyle saklayabilir ve 6 ay süreyle dondurabilirsiniz. Temiz, plastik kaplar veya bir kere kullanımlık bebek biberon torbaları kullanın (anne sütündeki bazı enfeksiyonla savaşan maddeler cama yapışabilir). Donmuş sütü çözmek için bir gece boyunca buzdolabında bırakın veya sıcak su içinde tutun. Asla mikrodalgaya koymayın veya kaynayan su içinde ısıtmayın. Zira sütte bulunan bazı koruyucu maddeler tahrip olur veya süt çok fazla ısınır. Anne sütünü buzdolabında çözdükten sonra 24 saat içinde kullanın. Kalmış sütü tekrar kullanmayın; atın.

Meme problemleri. Meme verirken bazı problemleriniz olabilir. Aşağıda tarif edilen semptomlardan biri geliştiğinde doktorunuza haber verin. Bunlar en sık rastlanan semptomlardır ve genellikle kolayca tedavi edilirler.

SÜT KANALININ TIKANMASI.

Düzenli süt verirken süt kanalının tıkanması sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum beslenmenin aksamasına veya kanalın bükülmesine bağlı olabilir. Memenin belli bir alanında hassasiyet veya kızarıklık hissedebilirsiniz. Meme, sertleşmiş olabilir veya çürük gibi görünebilir. Bu durumda emzirmeye o taraftan başlayın ve bebeğin burnunu etkilenmiş alana doğru yöneltin. Emzirdikten sonra, 10-15 dakika nemli sıcak uygulayın. Tedavi edilmezse mastit gelişebilir.

MASTİT. Mastit, süt kanallarının enfeksiyonudur. Genellikle bebeğin ağzından gelen bakterilerin meme başından girmesi sonucu oluşur. Meme ileri derecede ağrılı, sert, kırmızı ve şiş hale gelir. Titreme ve ateş de yapabilir. Doktorunuz bir antibiyotik ve beraberinde ağrı kesici (ihtiyacınız varsa) verir. Sütü boşaltmak semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bazı doktorlar hasta tarafla emzirmeyi önerirken, bazıları önermez. Bunu bebeğinizin doktoruna danışın. Bazı kadınlarda mastit aralıklarla tekrarlar.

MEME APSESİ. Meme apsesi irinin toplanarak kırmızı, sıcak, sert ve ileri derecede hassas bir şişlik oluşmasına yol açar. Bebeğin ağzından gelen bakterilerin memedeki bir çatlak yoluyla veya meme başından girmesi sonucu oluşur. Genellikle antibiyotik tedavisiyle geçer. Doktor bazen apseyi iğne ile veya küçük bir insizyonla boşaltmayı önerebilir. Bu işlem doktorun muayenehanesinde lokal anestezi altında gerçekleşir. Tedavi boyunca emzirmeye devam edebilirsiniz. Doktorunuza danışın.

MANTAR. Bazı meme veren kadınlarda mantar enfeksiyonu gelişir. Bu durum meme başında ağrı ve çatlamaya neden olur. Meme ile beslenen bebeğe de geçerek dilinde beyaz renkli alanların oluşmasına yol açar. Doktorunuz günde birkaç kez süreceğiniz ilaçlı bir krem ile bebeğiniz için ağız damlası verir. Mantar tekrarlayabilir ve haftalarca tedaviyi gerektirebilir. Tedavi boyunca emzirmeye devam edin ve iyileşmeyi hızlandırmak için meme başını mümkün olduğunca havaya maruz bırakın.

İşe başladığınızda emzirme. İşe döndüğünüzde bile bebeğinizi anne sütünden yararlandırmaya devam edebilirsiniz. Pompa yardımı ile işteyken sütünüzü günde bir veya iki kez boşaltabilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız sütü eve getirin ve ertesi gün bebeğiniz için kullanın. Zorluğuna rağmen yararları nedeniyle bunu yapmaya değer. Bazı işyerlerinde bu işlem için özel alanlar mevcuttur.

Diğer taraftan, izniniz süresince emzirmeye, işe başladıktan sonra da biberona geçmeye karar vermiş olabilirsiniz. Yine sabahları, akşamları ve geceleri evdeyken emzirebilirsiz.  Ancak emzirme sıklığınız azaldıkça süt yapımı da azalacaktır. Her seferinde bir memeyi elimine ederek yavaş bir şekilde emzirmeyi azaltmanız, hem sizin için hem de bebeğiniz için daha uygun olur. Birdenbire bırakırsanız, memeleriniz şişer ve ağrır.

Eğer bebeğiniz biberonu reddediyorsa, sabırlı olun. Farklı tipte biberonlar deneyin veya odadan ayrıldığınızda başkasının bebeği beslemesini sağlayın. (Bebekler sıklıkla annelerinden biberon almayı reddederler). Sütten kesmeye başladığınızda pompa ile süt boşaltmayı bırakın. Bu şekilde doğal olarak süt miktarı azalır. Bebeğiniz bir memenin elimine edilmesine alıştığında diğerini de elimine edin. Memeden biberona geçerken, bebeğinizi oyalamak için daha fazla vakit geçirin. Böylece, yeni beslenme şekline adapte olurken her ikiniz de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*