Anasayfa » Diyet TV » Bebek nasıl banyo yaptırılmalı ve nelere dikkat etmek gerekir ?
Aslında size kilo aldıranın yediğiniz yiyecekler değil de o yiyeceklere yüklediğiniz anlamlar olduğunu biliyor muydunuz?
Aslında size kilo aldıranın yediğiniz yiyecekler değil de o yiyeceklere yüklediğiniz anlamlar olduğunu biliyor muydunuz?

Bebek nasıl banyo yaptırılmalı ve nelere dikkat etmek gerekir ?

Bebekler çok sık yıkanmaya gerek duymazlar. Bebek nasıl banyo yaptırılmalı ve nelere dikkat etmek gerekir . Her gün sıcak su ile yıkamak isteseniz bile, günaşırı yıkamak yeterlidir. Bebeğinize banyo yaptırırken asla bebeğinize arkanızı dönmeyin. Suyun içinde kayabilir ve çok kısa sürede boğulabilir. Kapı veya telefona cevap vermeniz gerektiğinde, bebeği havluya sarın ve beraberinizde taşıyın.

Bebek nasıl banyo yaptırılmalı ?

Yaşamın ilk haftalarında veya göbek kordonu düşünceye kadar bebeğinizi süngerle temizlerken dikkat edeceğiniz bazı noktalar:

•Temizlik yapacağınız alanı (küvete yakın bir tezgah, yatak, yer, veya alt değiştirme masası) hazırlayın. Sert yüzeylere örtü veya havlu serin. Eğer zemin yerden yüksekse, gözünüzü bebeğinizden ayırmayın ve en azından bir elinizle bebeğinizi tutun.
•İşe başlamadan önce bütün gereken malzemeyi hazırlayın. Bunlar, bir kap ılık su, bir veya iki küçük, yumuşak bez, bebek sabunu, bebek şampuanı (kullanıyorsanız) ve havludur (tercihen başlıklı bebek havlusu). Eğer altını değiştirdiğiniz ve giydireceğinız yer aynı ise, gerekli malzemeleri hazırlayın (temiz bez, temiz giysi, göbek kordonu için alkol ve pamuk, kızarıklıklar varsa krem).
•Bebeği havluya sarılı olarak tutun, yalnızca yıkanacak yerleri açıkta bırakın.
•Yüzden başlayın ve bezlenen bölgeye kadar inin. Bebeğin yüzü için sabun kullanmanıza gerek yoktur. Üst göz kapaklarını yavaşça ılık sulu bezle burundan dışarı doğru silin. Kulakların sadece dış kısımlarını silin. Boynunu, kollarını ve dirseklerini iyice temizlediğinizden emin olun. Altını temizlerken, önden arkaya doğru yıkayın. Kızlarda labiaları ayırın ve yavaşça aralarını temizleyin. Erkek bebekte penis ve skrotomu iyice temizleyin. Haftada bir kez saçları için şampuan kullanabilirsiniz. Şampuanı durulamanın en etkin yolu, bebeği küvetin üzerinde futbol topu gibi tutarak temiz su ile ıslattığınız bezi kafasının üzerine sıkmaktır.
•Bebeğin altını bağlayın ve onu giydirin.

Bebek Kulaklarını temizlemek

Eski öneri hâlâ geçerlidir: El bileğinizden daha küçük hiçbir şeyi bebeğinizin kulağına sokmayın. Buna göre bebeğinizin kulağının içini temizlememeniz gereklidir (pamuk çubuklarla, parmaklarınızla veya herhangi başka bir şeyle). Kulaklar kendilerini temiz tutmak için kulak kiri üretirler ve bu da doğal olarak dışarı doğru ilerler. Bunu ortadan kaldırmaya çalışırsanız, kiri daha ileri itersiniz ve böylece kulak zarına zarar venne riski artmış olur. Nemli bir bez veya pamuk parçası kullanarak kulakların dış kısmını temizleyin. Bebeğinizin kulağında kir çok artmış gibi gözüküyorsa, doktorunuzla konuşun. Sadece doktorunuz bebeğinizin kulağının içini temizleyebilir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek

Bebeğin tırnakları çok hızlı uzar. Tırnaklan güvenli bir uzunluğa getirmeniz gereklidir. Ancak parmak cildini kesmemeye dikkat edin. Özel bebek makası kullanın veya tımaklarını törpüleyin; böylece cildine zarar vermemiş olursunuz. Tırnaklann kenarlarını yuvarlatmak etrafını çizmesini engeller. Tırnaklarını kesmenin en uygun zamanı tırnakların yumuşak olduğu banyodan hemen sonradır veya uyur kendir. Tırnaklarını keserken bebeğin ellerini tutacak bir başka kişi varsa bu iş oldukça kolaydır. Bebeğinizin tırnaklarını koparmak enfeksiyona yol açabilir.

Küvette banyo yaptırmak

Bebeğiniz göbeği veya sünnet yarası iyileştikten sonra, banyoya hazır demektir. Bazı bebekler suda olmaktan hoşlanır; bazıları ise nefret eder. Eğer bebeğiniz banyoyu şiddetle protesto ediyorsa, birkaç gün süngerle temizleyin ve tekrar banyoyu deneyin. Bazı bebekler düşmekten korkarlar ve çıplak olduklarında düşmeye daha yatkın olurlar. Bu nedenle banyo sırasında daima bebeği sıkıca tutun. Gözlerinizi asla bebekten ayırmayın ve unuttuğunuz bir şeyi almak için veya telefona cevap vermek için onu yalnız bırakmayın (bebeği havluya sarın ve beraberinizde taşıyın).
Bebeği taşınabilir bir bebek küvetinde yıkamayı oldukça kolay bulacaksınız. Küveti daha az kaygan hale getiren süngerler mevcuttur. Bakterileri uzak tutmak için küveti düzenli bir şekilde dezenfektanla temizleyin. Basit bir plastik kap veya mutfak küvetini de bu amaçla kullanabilirsiniz. Zeminine havlu yayarak kayganlığını önleyebilirsiniz. îlk birkaç banyo sırasında sabun kullanmaktan kaçının. Bebeği çok kaygan hale getirdiğinden tutmanız zorlaşır. Bebeği küvette tutmaya alışıncaya kadar bolca musluk suyu kullanın.
Küveti lavabonun içine, tezgahın üzerine ya da küvetin ve gerekli malzemenin rahatlıkla sığabileceği başka bir yüzeye koyun. Küveti yaklaşık 5 cm yükseklikte ılık su ile doldurun ve bebeği suya koymadan önce banyo termometresi ile ısısını kontrol edin. Isısı 37-38 °C arasında olmalıdır. Termometreniz yoksa, suyu dirseğinizle kontrol edin. Hafifçe ılık olmalı, sıcak olmamalıdır. Sıvı sabun veya köpük kullanmayın; bebeğinizin cildini kurutabilir.
Bebeği güvenli bir şekilde tutun. Omzunu, boynunu ve başını bir elinizle desteklerken, diğer elinizle bacaklarını ve kalçasını destekleyin. Bebeği küvetin içine indirirken, rahatlatıcı ve güven verici bir sesle konuşun ve başıyla boynunu suyun dışında tutun. Bebeğin baş ve boynunu bir elinizle desteklerken, diğer elinizle yüzünden başlayarak yıkayın. En son bezlenen kısımları yıkayın. Bebeğin sırtını ve kalçasını yıkarken bebeği kolunuzun üzerinde döndürün ve diğer elinizle yıkayın. Bebeği temiz suyla iyice durulayın. Başını haftada bir veya iki kez şampuanlayın. Bebek şampuanı veya hafif bir şampuan kullanın. Islak bezi başının üzerine sıkarak başını du-rulayın ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edin.
Banyodan sonra, bebeği havluya sarın ve iyice kurutun. Altına temiz bir bez bağlayın ve onu giydirin.
Bebeğin banyo suyunu kontrol etmenin en iyi yolu banyo termometresi kullanmaktır. Su 37- 38 °C arasında olmalıdır.

Bebeğinizi kurulamak
Bebeği kurularken, üşümemesi için tercihen kapüşonlu bir havlu kullanın.

Bebeğinizi giydirmek
Bebeği kolaylıkla giydirebilmek için kolay giyilip çıkarılabilecek giysiler seçin. Yakası geniş, kolları bol ve önde fermuarı (arkası yerine) olan ve her iki bacağı fermuarlı ürünler uygundur. Streç ve örgü malzemeyi giymek ve çıkarmak kolaydır. Kurdeleleri veya bağlan olan giysileri satın almayın. Bu tür bağcıklar bebeğin boynuna dolanabilir ve boğulmaya yol açabilir. İşte bebeğiniz ve sizin için giydirmeyi kolay ve eğlenceli hale getiren bazı ipuçları:
• Bebeğinizi yatak, karyola veya değiştirme masası gibi düz bir yüzeyde giydirin. Bebeğiniz otura bildiğinde ise, kucağınızda giydirin.
• Bebeğinizin kafasından bir giysiyi geçirirken, yakasını açın; burnuna ve kulaklarına dikkat edin. Bu işi oyun şeklinde yapabilirsiniz.
• Kollarını giydirirken, elinizi kolun içine sokarak bebeğin elini kavrayın ve daha sonra kolu geçirin.
• Fermuarı kapatırken, giysiyi bebeğinizden uzak tutun ve bebeğin cildini sıkıştıramayan dikkat edin.
• Bebeğin giysilerini çıkarırken, sırtını ve başını destekleyerek önce kolları çıkarın. Daha sonra yakasını açın ve yüzünden uzak tutarak kafasından sıyırın.
• Bebeği sürekli konuşarak oyalayın. Ne yaptığınız, hangi giysiyi giydirdiğiniz, ne renk olduğu, vücut parçalarının neler olduğu gibi konularda konuşarak öğrenmesini uyarın.
Farklı dönemlerde seçilecek giysiler
Yenidoğan bir bebek bir ay içinde 3 aylık büyüklüğe erişebilir. Birkaç adet küçük tişörte ve tuluma ihtiyacınız olabilir; ancak geri kalanları 6 ay ve daha büyükler için olan ebatta alın. Bebeğiniz büyüdükçe, daima bebeğin yaşından büyük malzemeler alın (örneğin, 6 aylık bebeğe, 9-, 12- veya 18 aylık giysiler alın), işte bazı ipuçları:
Tek parça tulum (3 veya 4 adet)
Önden açılan, tek parça giysiler (4 veya 5 adet)
Önden açılan, pamuklu tişört (2 tane 3 aylıktan, 4 adet 6 aylıktan)
Kazak (2 adet)
Çorap, bot veya bebek patikleri (2 çift)
Başını sıcak tutacak şapka (1 adet)
Geniş kenarlı güneş şapkası (1 adet)
Soğuk hava için giysiler
Kapüşonlu battaniyeye benzer bir palto bebeğinizi soğuk havada sıcak ve rahat tutar. Giyilmesi ve çıkarılması kolay bir giysidir. Bacaklarının arası açıla bilenden almaya dikkat edin; böylece arabada kol-tuğunun emniyet kemeri bacaklarının arasından geçebilir.
Tişörtler
Bazı yeni anne ve babalara bebeğin kafasından geçirilerek giydirilen giysiler zor gelir. Bu durum bebekler için de hoş değildir. Bu nedenle tişört gibi önden açılan giysiler daha kullanışlıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*