Anasayfa » Diyet TV » Bisiklet İle Kilo Vermek
bisiklet sürmenin kilo vermeye etkisi
bisiklet sürmenin kilo vermeye etkisi

Bisiklet İle Kilo Vermek

Kilo vermek için bir çok yol mevcuttur fakat hepsinden zevk almayabilirsiniz, bizde bu yazımızda bisikletle kilo vermek konusunu işleyeceğiz. Bazı yollar, örneğin;  zayıflamak için egzersizler yada diyet listesi gibi, size yaparken zevk de verir. Bu yazımızda bisiklet ile kilo vermeyi anlatacağız.

 bisiklet kilo verme

Öncelikle neden bisiklet sorusuna yanıt verecek olursak, kapalı spor salonlarından ziyade dışarıda ve temiz havada kendinizi eğlendirerek yapabileceğiniz nadir bir spordur. Bisiklet kilo,stress ve metabolizma bozukluklarına en iyi ilaçlardandır. Vücudunuzu dengeye sokar ve kalp ritminizi düzenlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda da çok ekonomiktir. Kalça, basen ve iç-dış bacakları geliştirmek ve şekle sokmakta üzerine yoktur. Düzenli yaptığınız takdirde mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca karın kasları sürekli çalışacağı için göbek eritme konusunda da en iyidir. Bisiklet kilo verme konusunda en iyi araçlardan birisidir. Bisikletin çalıştırdığı kasları aşağıdaki resimde görmek mümkündür:

bisiklet sürerken çalışan kaslar kilo vermek için

bisiklet sürerken çalışan kaslar kilo vermek için

Şimdi bisiklet sürmede genel bilgilere gelelim; öncelikle vites kullanımı önemlidir. Vitesiniz yüksek oldukça zorlanacağınız için daha fazla kalori yakarsınız. Çıktığınız irtifa önemlidir, yokuş çıkarken yine fazla kalori yakarsınız ve kilo vermeniz kolay olur. Biz yazımızda genel bir bisiklet sürüş kuralıyla iki farklı egzersizi analiz edeceğiz. Böylece bisiklet kilo verdirirmi sorunuza cevap bulacağız. Şimdi ilk turumuza gelelim:

bisiklet sürerek kilo vermek için

bisiklet sürerek kilo vermek için

Resimde gördüğünüz üzere 27 dakika süren ve 17.7 km/saat ortalama hızla tamamlanan, ortalama 139 metre irtifada gerçekleşmiş bir bisiklet sürüşü vardır. Toplam mesafe 8.06 km olarak belirlenmiştir. Şimdi sürücüyü 105 kg alırsak ve web sitemizdeki kalori hesap cetveline gidersek, kilo yerine verilen veriyi girip dakikaya 27 dakika yazdığımızda bisiklet sürüşü sonrasında 349 kalori yakacağımız sonucu verilmektedir. Bu bisiklet sürüşü sonrasında ise yakılan kalori 361 kaloridir. Bu demektir ki ortalamanın üzerinde bir sürüş gerçekleşmiştir. Bisiklet sürmeye çıktığınızda eğer ortalama üzeri bir performansta iseniz vücutunuz belirli bir süre sonra yağları yakıt olarak kullanmaya başlayacaktır. Bu konuda daha detaylı bir yazıyı sonraki yazılarımızda size anlatacağız. Burada amacımız bisikletin kilo vermeye etkisini incelemek. Gördüğünüz üzre bisiklet kilo verdirir.

 bisikletle kilo vermek

Bisiklet sürerken yaktığınız kaloriyi nasıl analiz edeceğinize gelirsek belirli telefon uygulamaları veya kalori hesaplayıcı ekipmanlarla yapabilirsiniz. Daha sonraki yazılarda bunların karşılaştırılmasını size sunacağız. Şimdi gelelim daha detaylı analize:

kilo vermek için bisiklet kullanmak

kilo vermek için bisiklet kullanmak

Yukarıda gördüğünüz resimde her kilometre ve zaman aralığında yapılan ortalama hız gösterilmektedir. Bu ortalama bir bisiklet sürüşü olduğu için önemli olan ortalama hızı sabit ve belirli bir civarda tutabilmektir ki vücut kendini o hıza göre dengeleyecek ve metabolizma çalışacaktır. Kilometrelerde yapılan ortalama hıza bakıldığında Çok büyük değişimler gözlenmemekle birlikte 7 numaralı adımda ortalama hızdaki düşüş performansı olumsuz etkilemiş, diğer turlardan daha uzun sürmüş ve zaman da kaybettirmiştir. 9 numaradaki yavaşlama durma anı olduğundan dolayı normaldir. Grafikte incelersek:

kilo vermek için bisikletle yapılan analiz

kilo vermek için bisikletle yapılan analiz

Yukarıdaki resimde bakıldığında mavi çizgi irtifayı, turuncu çizgi hızı temsil etmektedir. Gördüğünüz üzere ortalama hızı korumak için irtifa sabit oldukça hızda sabit devam etmiş ancak 7nci kilometrede irtifada çıkış ve hızda düşüş görüşmüştür. Az önce hata dediğimiz 7nci kilometrede hızın 12km/saat’e düşmesinin hata olmadığı buradaki analizde görülmektedir. İrtifanın arttığı oranda hızın düşmesi normaldir ve ortalama hızınızı düşürse de yaktığınız kalori oranına etkisi aynı olacaktır.

Tabi bunlar Kolay Kilo Verme yolu değildir fakat Sağlıklı Kilo Verme alanında hatırı sayılır bir yeri vardır.

Bu yazımızda normal bir bisiklet sürüşüyle bisiklet ile kilo vermek konusunu inceledik. Sizler için bir sonraki yazımızda yeniden bir ortalama sürüş inceleyerek konunun iyice kavranmasını sağlayacak ve sonra daha detaylara ineceğiz. Ve unutmayın,  bisiklet kilo verdirir!

Bir yorum

  1. Merhabalar,ben universite ogrencisiyim .Universiteye hazirlanma surecinde aldigim kilolari hala veremedim.Okula engel olmadan yani cok zaman harcamadan nasil bir spor yapmali diye dusunurken bu yazinizi gordum.Ve uygulamaya basladim.Faydasini gordum hem eglenceli hem zamanimi cok almiyo.Tesekkur ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*