Anasayfa » Diyet TV » Bölgesel Zayıflama Hareketleri
bolgesel-zayiflama

Bölgesel Zayıflama Hareketleri

Birçoğu genetik nedenlerden olan bölgesel yağlanmalar, vücudun sadece belli bölgelerinde yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Sadece belli bir bölgeden kilo almak ise, çok kilolu olunmasa da vücut orantısız gözükeceğinden can sıkıcı bir görüntü ortaya çıkar. Oysa sadece beslenmeye dikkat edilerek ve bölgesel zayıflama hareketleri yapılarak bölgesel yağlanmalardan kurtulmak mümkündür.

Bölgesel kilolar, kol, bacak, kalça, bel, göbek bölgelerinde ağırlıklı olarak birikir ve bu bölgelerin her birinin bölgesine göre özel inceltme hareketleri vardır.

Bölgesel kilo hareketler nelerdir?

            Kol eritme hareketleri;

 1. İlk olarak kol eritmede en etkili olan yöntem şınav hareketidir. Yüz üstü yere paralel eller ve ayak parmaklarından destek alınarak durulur. Kollar dirsekten bükülerek vücut yere doğru yaklaştırılır. 15-20 saniye böyle durduktan sonra vücut tekrar kollar yardımı ile yerden uzaklaştırılır.
 2. İkinci harekette ise, koltuk veya sandalye gibi bir eşyadan yardım alınır. Sırt sandalyeye dönülür ve kollar ile sandalyeye tutunularak çömelme ve kalkma işlemi yapılır. 10-15 defa yapılarak hareket tamamlanır.
 3. Üçüncü harekette, sağ kol başın arkasından geçirilerek, sağ avuç içi iki omuz arasına değdirilir. 20 saniye kadar bu şekilde durulup, aynı hareket sol kol ile yapılarak bir tur tamamlanmış olur. Toplamada bu hareketi 8-10 tur yapmak yeterlidir.

Kol inceltme hareketleri, düzenli olarak haftada en az 2 en fazla 3 defa tekrarlanmalıdır.

            Bacak eritme hareketleri;

 1. Yere düz bir şeklide sırt üstü yatılır ve kollar ile kalça desteklenerek bacaklar havaya kaldırılır. Havada olan ayaklar pedal çevirir gibi çevrilerek en az 5 dakika bu şekilde devam edilir.
 2. İkinci olarak yere oturulur ve ayaklar karşıya uzatılır. Sırt duvar gibi sert bir zemine yaslanarak eller yere koyulur ve yerden destek alınarak, kalça yerden kaldırılıp, tekrar yere bırakılır. Bu hareket en az 10-15 defa yapılır.
 3. Aynı ikinci hareketteki gibi yere düz bir şekilde oturularak ayak bileklerinin üzerine bir ağırlık koyulur. Hızlı bir tempo ile üzerinde ağırlık olan ayaklar yerden kaldırılıp tekrar yere indirilir. Baldır bölgesinin ağrıdığı hissedilmeye başlandığında bırakılır.
 4. Son olarak, basamak şeklinde yere bir yükseklik koyup, aynı step yapar gibi tempolu bir şekilde önce bir ayakla çıkılıp, diğer ayakla adım tamamlanır. Aynı tempo ile yükseklikten geri inilerek bir tur tamamlanılır ve en az 10 dakika yapılır.

Bel inceltme hareketleri;

 1. Düz bir yere oturularak ayaklar karşıya uzatılır. Ellere bir ağırlık veya top gibi bir eşya alınarak ve göğüs hizasında tutularak, vücut önce sağa sonra sola doğru çevrilerek en az 10 tur yapılarak ilk hareket tamamlanır.
 2. Yere vücut yan olacak şekilde sola yan olarak uzanılır. Sağ el ile destek alınarak, kafa kalçaya doğru çekilir ve ger bırakılır. Zor bir hareket olsa da en z 4-5 defa tekrarlanmalı ve diğer tarafa yatılarak da aynı şekilde yapılır.
 3. Ayakta bacaklar hafif açık bir şekilde durulur. Sol el ile sağ ayak parmaklarına değilmeli ve aynı işlem diğer el ile tekrarlanmalıdır. En az 10 dakika hızlı bir tempo ile yapıldığında bel bölgesinde gözle görülür incelmeler olur.

            Kalça inceltme hareketleri;

 1. Öncelikle yere yüz üstü ve paralel bir şekilde dizler ve eller üzerinde durulur. Bel ve sırt bölgesi dik olacak şekilde, önce sağ diz yerden kaldırılarak, bacak olabildiğince arkaya doğru uzatılır ve aynı işlem diğer ayaklarda tekrarlanır.
 2. Ayakta dük durulur, eller karşıya doğru yere paralel uzatılır ve gözlerde direk karşıya bakılarak çömelinip tekrar geri kalkılır.
 3. Son olarak yerde sırt üstü yatılır. Bacaklar dik bir şekilde yukarıya kaldırılır. Yukarıya kaldırılan bacaklar iki yana açılıp geri kapatılır ve en az 5 dakika kadar devam edilerek tamamlanır.

            Göbek eritme hareketleri;

Göbek eritmede en etkili yöntem mekik ve yarı mekik hareketidir. Eğer bel inceltme hareketleri ile birlikte mekik yapmaya da devam edilirse göbek bölgesinde incelme olacaktır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*