Anasayfa » Diyet TV » Cildinizi Korumak İçin Bu Alışkanlıklardan Uzak Durun
Meyveli Kremlerin Cilde Yararları
Meyveli Kremlerin Cilde Yararları

Cildinizi Korumak İçin Bu Alışkanlıklardan Uzak Durun

Bütün kadınların hayali yaş ilerlese de canlı ve genç görünen bir cilde sahip olmaktır. Bazı kadınlar bu konuda doğuştan şanslı olsa da çoğu kadının bu konuda dertli olduğu da bir gerçektir. Aslında cildimizin yaşlanmasına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi de çevresel faktörlerdir. Ne yazık ki cilt yaşlanmasına artan hava kirliliği bile neden olabiliyor. Ama tabii ki sadece bu kadar değil. Bizim yaptığımız bazı hatalar da cildimize zarar veriyor. Özellikle bazı kötü alışkanlıklarımız cildimize zarar veriyor. İşte o alışkanlıklar;

Cildimize yaptığımız en büyük kötülüklerden biri öğün atlamaktır. Şok diyetler de cilt yaşlanmasının en büyük nedenlerinden biridir. Şok diyetlerin ya da öğün atlamanın ardından yenilen sağlıksız yemekler cildin elastikiyetini kaybetmeye neden oluyor. Sağlıklı besinler tüketerek sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün. bu nedenle mutlaka C, A ve E vitaminlerini bol bol tüketin.

Cildi çok yıpratan başka bir şey ise sıcak su ile duş almak. Cildiniz çok sıcak su ile duş aldığınızda doğal yağlardan yoksun kalır. Cildiniz bu nedenle yavaş yavaş kurumaya ve çatlamaya başlar. Bu da cildinizin daha çabuk kırışmasına neden olur. Eğer bunu istemiyorsanız mutlaka ılık su ile duş almaya çaba gösterin. Duştan çıkınca da gözenekleriniz açıkken nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz saç ürünlerinin kullanımında dikkatli olmanız gerekiyor. Saç spreyi gibi ürünler kullanırken yüzünüzü koruyacak bir yöntem geliştirmelisiniz. Çünkü bu ürünler cildinize büyük zararlar verebilecek yoğun kimyasalları içinde barındırıyor. Cilde zarar veren diğer bir şeyse terin ciltte kuruması. Eğer saçınıza kimyasal bir şey uygulamış ve terlemişseniz mutlaka kurumadan yıkayın. Çünkü bu ter cildinizde kurursa zarar kaçınılmaz olacaktır.

Eğer yastık kılıflarınızı ve çarşaflarınızı çok sık değiştirmiyorsanız bu da cildiniz için zararlıdır. Çünkü her gece yattığınız çarşaflara toksin, kir ve ölü hücreler bulaşır. Bu da cildinizde akne ve diğer bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle de çarşaf ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeniz gerekir.

Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde bu madde çok önemli. Çünkü bol bol havuza girmeye başladık. ama havuz temizliğinde kullanılan klor cilde ciddi zararlar veriyor. Bu nedenle de havuzdan çıkınca mutlaka iyi bir duş alarak temizlenmek gerekiyor. Bir uyarı da deniz için yapalım. Her ne kadar havuza göre deniz daha sağlıklı gibi görünse de güneş ve deniz suyu birleşince cildin kurumasına neden oluyor. Kuru ciltler de çok çabuk ve kolayn kırışıyor. Bu nedenle tatiliniz boyunca nemlendiricinizi yanınızdan ayırmamanız gerekiyor.

Yaşamak için elbette sodyum ve tuza ihtiyacımız var. Fakat herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu iki maddenin fazlası da cilde zarar veriyor. Eğer fazla tuz tüketirseniz tuz nedeni ile vücudunuzdaki fazla su emilir ve cildiniz donuklaşır. Bu nedenle fazla su tüketmeyin ve nemlendirici kullanmayı da ihmal etmeyin.

Genellikle erken saatte kalkanlar çok fazla kahve ve çay tüketiyor. Aslında yeterli miktarda tükettiğinizde bir zararı yok ama fazlası yine zarar. Bu nedenle bu iki içeceğin zararlarını görmemek için mutlaka dikkatli tüketin. Aynı zamanda bu konuda uzmanların önerisi de her fincandan sonra mutlaka iki bardak su içmeniz yönünde.

Türk insanının en sevdiği şeylerden biri de hamam ve saunalardır. Ancak hamamlarda ve saunalarda cilde uygulanan keselerin fazlası da zararlı. Bu nedenle hamam ve saunalarda 15 dakikadan daha uzun süre kalmayın ve cilde nazik bir şekilde kese yapın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*