Anasayfa » Diyet TV » Çocuk ve Bebeklerde Sünnet sonrası bakım

Çocuk ve Bebeklerde Sünnet sonrası bakım

Sünnet sonrası bakım 

Sünnet, penisin ucunu kaplayan derinin uzaklaştırılmasıdır. Sünnetten sonra, penis kırmızı ve şiş olabilir veya ilk 24 saat içinde kanama görülebilir. İşlemden sonra doktor penisi antibiyotikli merhem içeren bir sargı bezi içine sarar. Bazen doktorlar çana benzeyen bir plastik kullanırlar. Hastane hemşireleri size penisi nasıl temizleyeceğinizi ve üç gün boyunca pansumanı nasıl değiştireceğinizi öğretirler. Plastik çan özel bakını gerektirmez. Sağlam kalır ve 5-10 gün sonra düşer.

Bebeğinizin bezini ıslandıkça bekletmeden değiştirin ve su ile temizleyin. Sünneti takiben 3-4 gün boyunca antibiyotikli merhemi her seferinde yeniden sürün. Penis iyileşinceye kadar sabun, pudra ve losyon kullanmayın; bunlar peniste iritasyona yol açabilir. Sünnet iyileşinceye ve göbek düşünceye kadar bebeğe banyo yaptırmayın.

Penisten kan veya akıntı geliyorsa, idrar çok az geliyorsa, penis başı mavi veya siyahsa veya enfeksiyon belirtileri (ateşin 37.8°C’den yüksek olması, kötü koku, penisten sarımsı-yeşil akıntı gelmesi, ısı ve şişliğin arması) varsa derhal doktorunuzu arayın.

Sünnet olmamış penisin bakımı

Özel bir bakım gerekmez. Gerçekte, bebeğinize banyo yaptırırken ne kadar az şey yaparsanız o kadar iyidir. Sabun ve su yeterlidir. Deriyi çekmeye çalışmayın veya temizlemek için başka şekillerde müdahale etmeyin. Bu durumlar kanamaya, şişmeye ve ağrıya yol açabilir. Deri penisin ucunu kapatarak idrar akışına engel olabilir.

Doğumda, deri penisin ucuna (glans) sıkıca bağlıdır. Zamanla deri ve penisin ucu birbirinden ayrılır. Bazı bebekler deri ve penis ucu ayrı şekilde doğarlar ancak nadirdir. Ayrılma doğumdan sonra birkaç gün, hafta, ay veya yıl içinde gerçekleşebilir. Bazı çocuklarda, cilt ergenlik çağma kadar tam olarak ayrılmaz. Oğlunuz kendi kendine banyo yapacak yaşa geldiğinde, eğer derisi kaldınlabiliyorsa bunu kaldırıp penis başını ılık su ile temizlemesini ve tekrar yerine koymasını öğretin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*