Anasayfa » Spor » Cross Fit Hakkında Merak Edilenler
c51a9834fcb41a52ae5cf3afcbbb1e14

Cross Fit Hakkında Merak Edilenler

Cross fit, uzun yıllardır sporcuların uyguladığı bir çalışma yöntemi olsa da halk arasına yayılması çok yakın zamanlara denk geliyor. Hayatımıza hızlı bir giriş yapa cross fit pek çok insan tarafından tercih ediliyor ve oldukça seviliyor.

Pek çok şehirde cross fit çalışma merkezleri açılmaya başladı. Ve gün geçtikçe bu merkezler yaygınlaşıyor. Peki, neden cross fit bu kadar yaygınlaştı ve sevildi? Tam olarak nedir ve vücuda nasıl fayda sağlar? Cross fit hakkında merak edilenler ve daha fazlasını bu yazıda anlatacağız.

İşte, cross fit hakkında merak edilenler:

Cross fit, vücudumuzdaki 10 temel özelliğin gelişmesini hedefleyen bir spor türüdür. Vücudun kondisyon ve güç kazanmasını sağlar.

Cross fit sayesinde gelişen 10 temel özellik ise şunlardır:

Kardiyovasküler kapasite
Koordinasyon
Çeviklik
Dayanıklılık
Esneklik
Güç
Denge
Hız
Patlayıcı kuvvet
İş yapabilme kapasitesi

Bu özellikleri geliştirmek için yapılması gereken temel antrenmanlar vardır. Olimpik halter hareketleri, temel jimnastik hareketleri ve atletizm hareketleri ile bahsi geçen özellikler gelişir ve güçlenir.

Cross fit, vücudun tüm kas grubunu dengeli ve eşit çalıştırmak üzerine kurulu bir düzendedir. Bu sayede vücudunuzun her yeri hem kuvvetlenir hem de yağ oranı düşer. Sıkı, fit ve güçlü bir vücuda sahip olursunuz.

Bahsedilen temel antrenmanlar baz alınarak her güne farklı bir çalışma programı hazırlanır. Her gün aynı hareketler yapılmaz. Uzun saatler çalışmak yerine hızlı bir program düzeninde çalışılır. Vücut, nabız ve metabolizma hızlanır. Kısa sürede yoğun program uygulandığı için sonuçlar da hızlıca alınır.

Ağır, hantal ve karmaşık spor aletlerini kullanmak yerine vücudun kendi kapasitesinden faydalanılır. Elektriksiz kondisyon malzemeleri ve serbest ağırlıklar da vücuda destek olur.

Cross fit ağır bir antrenman olarak görüldüğü için insanların gözünü korkutabilir. Ancak kısa sürede iyi sonuçlar alındığını görünce cross fit size keyif vermeye başlayacaktır.

Yağ oranınız düşer, kaslarınız kuvvetlenir ve gerçek anlamda sağlıklı, fit bir görüntüye sahip olursunuz. Zamanla cross fit antrenmanları sizde bir bağımlılık yaratabilir ve hayatınızın vazgeçilmezleri arasına girebilir. Aslına bakılırsa, stresli şehir yaşantısının üzerinizde biriktirdiklerini atmak için de iyi bir yöntemdir.

Cross fit hakkında merak edilenler ve yanıtları bunlardan ibaret. Bahsettiğimiz sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, cross fit tam size göre!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*