Anasayfa » Diyet TV » Detoks Etkisi Yaratan Yiyecekler
c3fccfb1e0aef27a49fac72729edb6d9

Detoks Etkisi Yaratan Yiyecekler

Daha önceki yazılarımızda detoksun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatmıştık. Detoks yapmak için henüz cesaret edemiyorsanız ya da kendinizi hazır hissetmiyorsanız, detoks etkisi yaratan yiyeceklerle kendinizi alıştırabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızı biraz farklılaştırmak, kendinizi daha hafif ve daha sağlıklı hissetmek isterseniz birkaç yiyecekle bunu yapabilirsiniz.

İşte, detoks etkisi yaratan yiyecekler ve içerikleri:

Turunçgiller, içeriğinde bulunan C vitaminleri ile sizin daha güçlü hissetmenizi sağlayacak, direncinizi yükseltecektir. Meyveleri gündüz saatlerinde yiyebilir ya da sularını sıkarak içebilirsiniz. Sabahları taze sıkma meyve suyu içerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

Turp yaprağı içinde bulunan antioksidan ve sülfür ile detoks etkisi yaratır. Metabolizmanızı hızlandırır ve kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar.

Kırmızı biberin metabolizmayı hızlandırdığı bilinen bir şeydir. Bunun yanı sıra, içerisinde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Olabildiğince yemeklerinize katın ve tüketin. Hem metabolizmanız hızlanır, hem yağ yakımınız hızlanır, hem de direnciniz yükselir.

İçindeki omega-3 yağ asitleri ve protein oranı ile ceviz de detoksa yardımcı olur. Zihin ve vücut fonksiyonlarının güçlenmesini sağlar.

Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan zerdaçalı da bu listede unutmamak gerekir. Yoğurdun içine rendeleyebilir, çayınızın içine atıp birlikte demleyebilir ya da balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ay çekirdeği içerisindeki yağ, selenyum ve E vitamini ile tıpkı zerdaçal gibi karaciğerin temizlenmesini sağlar ve kolesterolü dengeler.

Soya fasulyesi çok kolay sindirilen ve kalorisi düşük bir besin olduğu için bağırsakta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Tahıl grubundaki yiyecekler, lif oranı yüksek olduğu için kolay sindirilir ve enerji verir.

Son olarak su teresi denilen bitki hem karaciğerdeki enzimlerin temizlenmesini sağlar hem de idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle detoks etkisi yaratan besinler arasında en önemlilerinden biridir.

Bu besinlerin yanı sıra yeşil olan tüm sebze ve meyveler, detoks sürecinde en etkili olan yiyeceklerdir. Yeşil sebze ve meyveleri çiğ olarak tüketebilir ya da sularını içebilirsiniz. Enerjinizi arttıracak, direncinizi yükseltecek, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek ve metabolizmanızı hızlandırır. Vücudunuzu yenileme sürecine sokmak sizi daha güçlü ve sağlıklı bir insan haline getirecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*