Anasayfa » Diyet TV » Detoks Nedir?
05bc93c104d1262a2bc77ab8fffcc3f9

Detoks Nedir?

Sahip olduğumuz hayat şartlarının yaratmış olduğu stres, yanlış beslenme düzeni gibi etkenlerden dolayı bedenimiz bir yük altına girer. Bu yükü hafifletmek için arada bir mola vermek gerek. Vücudumuzda biriken toksikleri atmak için beslenme düzeninizi kısa süreliğine değiştirip yenilemeniz gerekir. Böylece vücudunuzda sizi rahatsız eden ve yük haline gelen tüm toksik ve ödemler gidecek, siz de hafifleyeceksiniz.

Detoks nedir sorusunun cevabı budur; bahsettiğimiz mola verme sürecine denir. Detoks en az 4, en fazla 7 gün boyunca yapılır. Daha uzun ya da daha kısa olması hem etkisini düşürür, hem de vücudunuza zarar verebilir.

Peki, detoks hangi durumlarda yapılır?
Vücut temizliği ve bakımı
Enerji düşüklüğü, yorgunluk ve bitkinlik hissi
Kabızlık, gaz, şişkinlik gibi bağırsak problemleri
Kilo alma ya da almaya meyilli olma
Aşırı iştah açılması
Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sürekli hasta olma hali

Detoks sonrasında vücutta neler değişir?
Kan temizlenir ve temizlenen kan ile organ, hücre ve dokular beslenir.
Cilt canlanır ve parlaklık kazanır.
Bağırsak sistemi düzenlenir.
Sindirim sistemi daha iyi çalışır.
Kilo verilir.
Ödem atılır.
Ruhsal olarak daha iyi hissetmeye başlanır.

Hamile değilseniz veya son 6 ay içerisinde herhangi bir ameliyat geçirmediyseniz detoks yapmanızda engel yoktur. Ancak her bilinçli birey gibi, detoks yapmadan önce bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Çünkü vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu, hangi problemde nasıl beslenileceğini siz bilemezsiniz. Yanlış yapılan detoks programı, her şeyin olması gerekenden daha kötü olmasına da yol açabilir. Bu yüzden doktora danışmalı ya da detoks programı için kurulan özel kamplara ve tesislere gitmelisiniz.

Detoks, dönem dönem yapılması gereken bir yenilenme dönemidir. Bu yenilenme dönemine her insanın ihtiyacı vardır. Ağır yemeklerden, kötü alışkanlıklardan, düzensiz yaşam biçiminden, stresten herkesin uzaklaşmaya ihtiyacı vardır. Detoks sayesinde vücudunuz hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini daha iyi hisseder. Bu hissi yakaladıktan sonra daha sık detosk yapmak isteyebilirsiniz. Ama detoks programları arasında olması gereken süreyi de doktorunuza danışarak öğrenmelisiniz.

Kendinizi kötü, yorgun ve bitkin hissediyorsanız mutlaka detoks programı uygulayın.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*