Anasayfa » Diyet TV » Diyetisyen Didem Sarıbaş ile Röportaj
diyetisyen didem sarıbaş ile röportaj
diyetisyen didem sarıbaş ile röportaj

Diyetisyen Didem Sarıbaş ile Röportaj

 

Merhaba, kendinizi tanıtır mısınız ? Neden diyetisyen olmaya karar verdiniz ve gelecek planlarınız nelerdir?

Merhaba ben Diyetisyen Didem SARIBAŞ. Lise döneminde özel bir hastanede çalışan, Diyetisyen tanıdığımızla yaptığım konuşmadan sonra diyetisyenliğin  benim için gelecekte yapmaktan keyif aldığım bir meslek olacağını düşündüm ve İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden başarıyla mezun oldum.

İstanbul Medipol Mega Hastaneler Kompleksinde Yetişkin Beslenmesi , Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Çocuk Hastalıkları ve Beslenme, Medistate Hastanesi İSS Catering Şirketi ve Terakki Vakıf Okulları Terakki Catering Şirketinde stajlarımı tamamladım.’’ Kanser Hastalarında Enteral Beslenme ve Enteral Beslenmenin Hasta Üzerindeki Etkileri’’ konulu tez çalışmam ile  mezun olduktan sonra , bir ay gibi kısa bir süre Bayer İlaç Firması ile gıda takviyeleri ve içerikleri ile ilgili bir projeye dahil oldum.

 

2. Sizinle insanların genel sorunları hakkında konuşmak isteriz. Neden istediğim yerden kilo veremiyorum sorusuna sizce cevap ne olabilir?

Kilo problemi olan erkekler genellikle karın bölgelerinden, bayanlar ise kalça bölgelerinden rahatsızlık duyarlar. Bunun sebebi erkeklerde elma tipi ( Android tip), bayanlarda östrojen hormonunun bel ve kalça bölgelerinde yağ birikimi etkisi nedeniyle armut tipi ( Jinoid tip) kilo alımı gerçekleşmesidir. Kilo vermede sadece belli bölgenin incelmesi değil vücut ağırlığını sağlık açısından arzu edilen değerlerde görmek önemlidir. Sağlıklı beslenme programının yanında düzenli olarak yapılan egzersizler, aktif hayatın benimsenmesi vücudunuzun şekillenmesine, rahatlamasına ve fazlalıklardan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

 

3. Bir diğer genel sorun ise: Kilolarımdan mutsuzum. Kilo vermek istiyorum. Sizce nereden başlamalıyım?

Bireyin kilo vermeye karar vermesi ve bunun için adım atmak istemesi, öncelikle sağlık üzerindeki endişeleri daha sonra fiziki açıdan rahatsızlık hissetmesi ile gerçekleşmelidir. Psikolojik durumu ve sadece kilo vermeye odaklı düşünce yapısı kişide sağlıksız zayıflamaya, kas kaybına, metabolik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kilo vermek, uzman kontrolünde  yaş, cinsiyet, boy, varolan hastalıklar ve yaşam biçimine göre uygulanan yani kişiye özel diyet programı ile planlanır. Kararlı olmak çok önemli. Beslenme alışkanlığını değiştirmek kolay bir şey değildir ama şunun farkına varılması gerekiyor, sonuç hem beden sağlığı, hem psikolojik sağlık, hemde hayat kalitesindeki artış açısından çok önemli. Kilo vermek istiyorsanız eğer mutlaka bir beslenme uzmanından yardım almalısınız. Başkasına uygulanan diyet programlarını uygulamak, kısıtlı yada enerjisi çok düşük diyet programları, bilinçsizce kullanılan zayıflama hapları sağlıklı çözümler değildir.

4.Peki sizce başarılı bir diyet listesi nasıl olmalıdır?

Başarılı bir diyet listesi beslenme piramidinin verdiği, besinlerde çeşitlilik, denge ve aşırı tüketimden kaçınma mesajları doğrultusunda, yaş, cinsiyet, hastalık durumu, yaşam biçimine uygun olarak kişiye özel hazırlanan programdır.

Uzun süre aç kalmak doğru bir beslenme profili değildir bu nedenle sağlıklı bir bireyin öğünleri arasında 3 – 4 saat olmalıdır. Kahvaltı en önem verdiğimiz öğündür,  6 – 7  saatlik uykudan sonra protein içeriği zengin bir kahvaltı, güne başlangıç için vazgeçilmez olmalı.

5.Gerçekçi kilo kaybının hedefi sizce ne olmalıdır?

Gerçekçi ve kalıcı kilo kaybının hedefi vücut kas ve su dengesini bozmadan yağ kütlesini uygun miktara indirmektir. Hafta 1 – 2 kilo, ayda 4 – 5 kilo kaybı uygundur.

6.Sizin hastalarınıza en çok yaptığınız öneriler neler?

Genellikle öğünlerden karbonhidratı çıkarmak, aç kalarak zayıflamaya çalışmak, tatlıya dur diyememek, gece yemek yemek en çok karşılaştığımız durumlar. Kişi bu gibi davranışlarla yüzleşerek karar veriyor ve bunu değiştirmek istiyor. En çok aç kalarak sağlıklı kilo veremeyeceklerini, vücudun kendini kilitleyip alınan az miktarı bile depolayacağını anlatıyorum. Öğünlerde doyuma ulaşmamak tatlı krizlerine ve gece soslu, baharatlı, gazlı içecekleri tercih etmelerine neden olacaktır. Karbonhidratı çıkarmanın doğru bir karar olmadığını çünkü vücudun enerji için öncelikle kanımızdaki glikozu sonra depo glikojenleri harcayacağını, bu yüzden kompleks karbonhidratlara da  ( tahıllar, ekmek, pilav … vb) öğünlerde yer vermemiz gerektiğini konuşuyoruz. Su tüketiminin vücut toksin ögelerinin atımına, enerji yakımına bağlı olarak kilo vermeye, özellikle egzersiz yapan bireylerde vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olabileceği yine en çok konuştuğumuz konulardan birisi.

diyetisyen didem sarıbaş ile röportaj

diyetisyen didem sarıbaş ile röportaj

7.Bitki çayları ve ürünlerinin kilo verme konusunda faydası varmıdır?

Bitki çayları ve ürünleri bilinçli kullanımı yağ yakımına katkı sağlayabilir ancak daha çok diüretik etkileri olduğu için vücuttan su atımına sebep olacaklardır. Özellikle hipertansiyonu yada diyabeti olan hastaların bilinçli olarak bitki çayları tüketmeleri gerekmektedir.

8.Çocuklarda kilo vermek konusunda nasıl bir yol ve diyet listesi izlenmelidir?

Çocuklarda enerji harcanması yetişkinlerden farklıdır ve daha fazladır. Yeni doku yapımı, gelişimi, büyüme gibi etmenler protein, vitamin ve mineral gereksinimini arttırmaktadır. Çocukların büyüme durumlarının izlenmesi amacıyla ağırlık ve boy uzunluğu standartları geliştirilmiştir. Eğer çocuğunuz yaşına göre belirlenen standartların üzerindeyse mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çocuklara hazırlanan diyet listeleri Dünya Sağlık Örgütünün çocuklar için belirlediği sağlıklı beslenme piramidine göre ayarlanır,  ebeveynler bu bilgiden faydalanabilirler.

9.Sizin eklemek istedikleriniz ve önerileriniz var mı?

Toplumumuzda etiket okuma alışkanlığının olmaması, bilinçsizce aldığımız ürünleri fazla fazla tüketmemize sebep olmaktadır. Lütfen marketlerden aldığınız ürünlerin etiketlerine dikkat edin ki kontrol sizde olsun. Diyet kişiye özel olarak hazırlanır ve diyetisyen kontrolünde takip edilir.  Kilo almak yada vermek istiyorsanız, yeme düzeninizle ilgili rahatsızlığınız varsa Diyetisyenden yardım isteyebilirsiniz.

10.Peki size nasıl ulaşılabilir? Verdiğiniz hizmetler neler?

Özel Likya Poliklinik Alsancak Şubesinde Beslenme Uzmanı olarak çalışmaktayım. Polikiniğimizde , sağlıklı zayıflama ve sağlıklı kilo alma programları, gebe ve emzikli beslenmesi, çocuk ve  adölesan beslenme, sporcu beslenmesi ve hastalıkta beslenme programları yer almaktadır.

Randevu için 0232 422 55 94 arayabilirsin veya srbas.didem@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Hayat Yaşamanız Dileğiyle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*