Anasayfa » Diyet TV » Diyetisyen Duygu KOPAN ile Kilo Vermek ve Diyet Listesi
diyetisyen duygu kopan ile kilo vermek ve diyet listesi
diyetisyen duygu kopan ile kilo vermek ve diyet listesi

Diyetisyen Duygu KOPAN ile Kilo Vermek ve Diyet Listesi

Merhaba, bugün kilo verme ve diyet listesi konusunda sizinle röportaj yapacağız.

Kendinizi tanıtır mısınız ? Neden diyetisyen olmaya karar verdiniz ve gelecek planlarınız nelerdir?

Herkese merhaba. Ben Diyetisyen Duygu Kopan. İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Uzmanlık alanlarım; sporcu beslenmesi, klinik beslenme tedavisi ve anne-çocuk beslenmesidir. İzmir’ de Özel Nutra System Polikliniği’ nde Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak çalışıyorum. Ayrıca Bornova Bizim Gazete’ de sağlık ve beslenme üzerine yazılar yazıyorum. Mesleği seçmemin nedeni, küçük yaştan itibaren spora düşkün olmam, sağlığıma ve fiziğime dikkat etmemden dolayıdır. Herkes nasıl sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olduğumu sorardı, bende yeterli ama sağlıklı beslendiğimi, spor yaptığımı söylerdim. Zaman geçtikçe bu durum bende bir tutku haline geldi ve bu bölümü seçtim. Mesleğimi her geçen gün daha fazla benimsiyor ve seviyorum. Gelecek planlarımın arasında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ nda yüksek lisans ve doktora yapmak, pilates ve yoga eğitmeni olmak ve İzmir’ in ilk fit restorantını açmak var.

Sizinle insanların genel sorunları hakkında konuşmak isteriz. Neden istediğim yerden kilo veremiyorum sorusuna sizce cevap ne olabilir? Kilo vermek için ne yapmalıyım?

Besin sanayisinin gelişmesi ile rafine edilmiş ve hazır halde tüketime sunulmuş besinlerin üretimi ve dolayısıyla tüketimi arttı. Buna bağlı olarak yüzyıllar boyunca hareketli olup günde kilometrelerce yürüyen, hareket eden insanoğlu bir anda günde 8 saat masa başında oturur hale geldi. Dolayısıyla yağ ve karbonhidrat bombası yemekleri ve içecekleri tüketip protein ve sudan yetersiz beslenen kişiler olduk, porsiyon kontrolü yapamaz duruma geldik, şekerin kurbanı olduk ve oturarak yaşayan canlılar haline geldik. 1 saat egzersiz yapmayı yüksek aktivite olarak saydık ve böylece fazla kilomuzdan ve onun getirdiği yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve nice hastalıktan müzdarip hale geldik. Eğer yediklerimizi sağlıklı ve yeterli miktarda yesek, düzenli bir uyku, stresi azaltılmış ve aktivitesi bol bir hayatımız olsa herhangi bir hormonal veya fizyolojik bir rahatsızlığımız da yoksa kilo problemi yaşamamız için bir neden kalmaz, ayrıca kilo verememe gibi bir sıkıntımız da olmaz.

Bir diğer genel sorun ise: Kilolarımdan mutsuzum. Kilo vermek istiyorum. Sizce nereden başlamalıyım?

Öncelikle olaya kilo vermek/ zayıflama olarak değil de yaşam tarzında yapacağımız bir değişiklik olarak bakmamız gerekir. 1, 2 ay diyet yaparsın istediğin vücuda sahip olursun ama 4, 5 ay sonra kilonu korumayıp eski beslenme alışkanlıklarına devam edersen, aktiviteden uzak ve düzensiz bir hayatı seçersen yine kilo problemi yaşarsın. Bu işin özü Hayatının Düzenini Değiştirmektir. Benim 3N kuralı dediğim bir kural var; ne yediğin, ne kadar yediğin ve nasıl yediğin önemlidir! Eğer sen bu 3N kuralını uygularsan sağlıklı beslenmeye ilk adımını attın demektir. Buna ek olarak çay şekeri, abur cubur, gazlı içecek, alkol ve pakete girmiş ürünleri (süt, yoğurt, ekmek hariç) hayatından çıkarıp yağı azaltılmış veya yağsız süt ürünlerini (süt, yoğurt, peynir, kefir) tüketimini günde 2, 3 porsiyon olarak dengeleyip yağsız et ürünleri hergün (yağsız bonfile, derisi alınmış tavukgöğsü, derisi çıkartılmış balık, hindi vs.) tüketirsen, sebze, meyve ve en önemlisi sağlıklı ekmek (çavdar ve tam buğday ekmeği) ve yeterli posa tüketirsen kilo probleminden kurtulursun. Su tüketimini de unutmamak gerekir! Mevcut kilomuz başına 30 ml su içmemiz hepimiz için gerekli. Bunu hayatın boyunca uygular, fiziksel yapına ve sağlığına uygun bir aktivite yapmaya başlarsan kilo problemini ortadan kaldırırsın. Bir de mutlu ve sakin bir çevren olursa, stresten uzak bir hayatın olursa kilolara sonsuza dek veda edersin.

Peki sizce başarılı bir diyet listesi yani En İyi Diyet Listesi nasıl olmalıdır?

Başarılı bir diyet listesi kişinin mevcut sağlık durumuna, yaş ve cinsiyetine, aktivite düzeyine ve sosyo-ekonomik durumuna göre olmalıdır. Kilo problemi yaşayan bir kişinin 2- 2,5 saat aralıklarla beslenmesi, vücudunda durmadan insülinin salgılanması demektir, bu da yağ yakıcı hormonların baskılanmasına neden olur. Bu yüzden günde 3-4 saat aralıklarla beslenen hafif kilolu veya obez kişiler daha rahat kilo verirler ve yağ yakımları maksimum seviyede olur. Ancak Tip 1 diyabetli bir kişinin 2- 2,5 saatte bir beslenmesi gerekir. Bu gibi spesifik durumlarda diyet listesi değişebilmektedir. Bu yüzden kilo problemi olan kişilerin veya herhangi bir metabolik rahatsızlığı olan kişilerin doktor ve diyetisyen kontrolünde diyet yapmalarını öneririm.

Gerçekçi kilo kaybının hedefi sizce ne olmalıdır?

Tabii ki de fazla olan yağ kütlesinin azaltılması olmalıdır. Sağlıklı bir diyet programında su ve kas kaybı görülmemelidir, mevcut olan yağ kütlesinin azalması ve ideal aralıklara gelmesi beklenir.

Sizin hastalarınıza en çok yaptığınız öneriler neler?

Ben hastalarıma öncelikle su tüketiminin öneminden bahsedip duruyorum. İçilen her 8 bardak su 200 kalori yakmakta ve siz oturduğunuz yerden yaklaşık 30-45 dakika yürüyüş ile bu değeri yakabilirken su içerek te bunu yapabiliyorsunuz. Sakın yanlış anlaşılmasın, suyu yeterli tüketmek veya fazla tüketmek aktivite yerine tabii ki de geçmez. Özellikle masa başında çalışan hastalarıma yapabilecekleri en güzel yaşam tarzı değişikliğinin su ile başlayabileceğini söylüyorum. Bir de aç kalmadan ve karbonhidrat tüketimini sınırlandırmadan kilo vermeleri gerektiğini vurguluyorum. Hazırladığım diyet programı ile sağlıklı karbonhidratları ve kişinin mevcut durumuna göre belirli saatlerde beslenme programı uygulamayı onlarda kalıcı bir değişiklik haline getirmeyi amaçlıyorum. Herkesin 3N kuralına uymasını, aktif ve pozitif bir hayat seçmelerini öneriyorum.

diyetisyen duygu kopan ile kilo vermek ve diyet listesi

diyetisyen duygu kopan ile kilo vermek ve diyet listesi

Bitki çayları ve ürünlerinin kilo verme konusunda faydası var mıdır?

Bitki çaylarının kilo kaybında etkisi vardır ancak bu etki su ve kas kütlemiz üzerinden olmaktadır. Zayıflama çaylarının diüretik etkide olmaları, onların kısa sürede vücudunuzdaki su ve kas kaybının artmasına böylece sizin hemen tartıda şaşırtıcı rakamlar görmenize neden olmaktadır. Ancak önemli olan, fazla olan yağ kütlesinin ideal sınırlara getirilerek, herhangi bir su ve kas kaybı olmadan, sağlıklı bir şekilde kilo kaybını sağlamaktır. Hastalarıma bitki çayını öneriyorum ancak bunları özellikle evde yapacakları şekilde, hastalıklardan korunmak ve sağlıklı içecek tüketme alternatifleri sağlamak için yapıyorum.

Çocuklarda kilo vermek konusunda nasıl bir yol ve diyet listesi izlenmelidir?

Çocuk beslenmesinde, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer örgütlerin bir arada oluşturdukları besin piramitleri baz alınarak bir beslenme düzeni oluşturması taraftarıyım. Herhangi bir metabolik veya fizyolojik hastalığı olmayan kilolu veya zayıf çocukların da bu besin piramitlerine uyması gereklidir.

Sizin eklemek istedikleriniz ve önerileriniz var mı?

Özellikle vurgulamak istediğim konu her problemin, konunun uzmanı bir kişi tarafından çözülmesi gerektiği. Beslenme ve kilo ile ilgili kafanıza takılan bir şey varsa, kilo probleminiz veya kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka bir Diyetisyene danışınız. Spor hocaları veya doktorlar size bu konuda diyet yazmakla yükümlü olan kişiler değildir. Herkes her konuda tavsiyede bulunur ancak olay reçete yazmaya geldiğinde herkes uzmanlığı dahilinde reçetesini yazar. Örneğin; doktor şeker hastasına şeker ilacı yazar, diyetisyen diyabetik diyet yazar, spor hocası veya antrenör de egzersiz programını ayarlar. Herkesin bu konuda hem fikir olmasını ve sağlıklı seçimler yapmasını vurgulamak istiyorum.

Peki size nasıl ulaşılabilir? Verdiğiniz hizmetler neler?

Polikliniğimizde gebe ve emzikli beslenmesi, kilo alma programı, bebek, çocuk ve adölesan beslenmesi, sporcu beslenmesi, zayıflama programları ve hastalıklarda beslenme programları uygulanmaktadır. Bana dytduygukopan@gmail.com adresinden ve Özel Nutra System Polikliniği Alsancak Şubesi’ nden ulaşabilirsiniz. Randevu için 0232 463 3163 ve 0232 463 4263 arayabilirsiniz. Ayrıca yazılarımı Bornova Bizim Gazete’ den takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam Dilerim…

Diyetisyen Duygu KOPAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*