Anasayfa » Beslenme » Dukan Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler
10eb5a7d7c81fc9d157d2edb2753a3dc

Dukan Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dukan diyeti, adını sıkça duyduğumuz ve zayıflama konusunda hızlı sonuçlar veren bir diyettir. Ancak her ne şekilde olursa olsun, doktora danışmadan diyet yapmak sakıncalı bir durumdur. Çünkü her insanın fizyolojik ve biyolojik yapısı farklıdır. Diyet, kişiye özel yapıldığı takdirde etkili ve sağlıklı sonuçlar verir. Aksi takdirde hastalıklarla sonuçlanabilir. Yine de dukan diyeti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, sizlerle paylaşalım.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur. Metabolizma hızlandırılır, şaşırtılır ve sonra tekrar hızlandırılarak kilo verme süreci tamamlanır. Kürler şeklinde uygulanacak olan bu diyeti belli süre yapıyor ve sonrasında verdiğiniz kiloları korumak için istikrar sağlama dönemine başlıyorsunuz. Dukan diyeti, pek çok yaygın diyet kürüne göre daha sağlıklı kabul edilir. Ama tekrar ediyoruz; ne kadar sağlıklı olsa da, bir uzmana danışmadan diyet programına başlamamalısınız.

Dukan diyeti aşamalarından bahsetmek gerekirse, ilk aşama atak aşamasıdır. Atak aşamasında protein ağırlıklı beslenilir. Hatta protein dışında hiçbir şey tüketilmez. Karbonhidrat sınıfına dahil olan besinlerden sadece yulaf tüketilebilir. Şekersiz şekilde tüketilmek şartıyla siyah çay ve bitki çayları dışında içecek tüketilmemesi de yasaktır. Bu süre, hedeflenen kiloya göre 1 ile 3 gün arasında değişir. Ortalama olarak 1-10 kilo arasında kilo kaybı görülür.

Atak aşaması bittikten sonra seyir aşaması başlar. Hızlanan metabolizmayı şaşırtma evresi de diyebilirsiniz. Seyir aşamasında saf protein tüketilir. Bunları yanı sıra 28 çeşit sebze tüketme hakkınız bulunmaktadır. Sebzeli günlerde sınırsız sebze; proteinli günlerde de sadece protein tüketiyorsunuz.

Üçüncü aşama ise, konsolidasyon aşamasıdır. Her gün protein ve sebze tüketebilir, 2 ince dilim tam buğday ekmeği tüketebilir ve yağsız peynir tüketebilirsiniz. Hatta bu süreçte, metabolizmayı şaşırtmak ve kendinizi ödüllendirmek için haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketebilirsiniz. Kaybetmek istediğiniz kilo başına 5 gün uygulamanız gerekmektedir.

Son aşama istikrar aşamasıdır. Bu dönemde ne isterseniz onu yiyorsunuz ama her perşembe sadece protein tüketiyorsunuz. Eğer bu aşamaya kadar kuralları bozmadan geldiyseniz, hedeflediğiniz kiloyu vermişsiniz demektir. Bu son aşamadaki yöntemle de kilonuzu sabitliyor ve koruma altına alıyorsunuz.

Hızlı ve sağlıklı bir yöntemle kilo vermenize yardımcı olan Dukan diyetini uygulamadan önce mutlaka doktora başvurun. Dukan diyeti yapmak için sağlık açısından herhangi bir riskiniz olup olmadığını öğrenin ve bir sorun yoksa programı uygulamaya başlayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*