Anasayfa » Diyet TV » Dukan Diyeti Listesi
dukan diyeti,diyet listesi,diyet listesi zayıflamak için
dukan diyeti,diyet listesi,diyet listesi zayıflamak için

Dukan Diyeti Listesi

Kilo vermek için herkes kendisine uygun diyet listesi oluşturma arayışında bulunur. Sizlere daha önce birçok diyet programından bahsettik. Bugün de sizlere Doktor Pierre Dukan’ın ortaya koyduğu liste hakkında bilgi vereceğiz. Doktor Pierre Dukan tarafından ortaya konulan bu diyet programı birçok insan tarafından uygulanmış ve uygulanmaya da devam etmektedir. Uygulayanların birçoğu kilo verme konusunda başarıya ulaştıklarını söylüyorlar. Dört aşamadan oluşan dukan diyeti birçok da püf noktasından oluşuyor. Sizlere bu dört aşamayı ve dukan diyetinin püf noktalarını aktarmadan önce dünya üzerindeki obeziteye dikkat çekmek istiyorum. Her yazımızda belirttiğimiz gibi hareketsiz yaşamın giderek yaygınlaşması ve fast food beslenme kültürü ile birlikte sağlıksız beslenmeye yönelinmesiyle obezite dünya üzerindeki en büyük sağlık tehditlerinden biri konumuna geldi. Birçok sağlık ve sivil toplum örgütü bu konuya değinmek istesede kendisine medyada yer bulamadığı için sesini yaygın şekilde ulaştıramıyor. Bizde elimizden geldiğince buradan obezitenin ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Obezite sadece dış görünüş ve psikoloji ile alakalı sorunlara yol açmaz. Obezite insanın ölümcül hastalıklarla da burun buruna kalmasına neden olur. Kalp, damar ve şeker hastalıklarının baş sorumlusu fazla kilolardır. Bu durumda obeziteden uzak durabilmek için sağlıklı beslenmeli ve hareketli yaşama doğru yol almalıyız. Aksi takdirde çocuklarımıza ve çevremize de iyi örnek olmayacağımız kesin. Diyet listesi zayıflamak için olduğu kadar sağlıklı yaşamak için de oluşturulmalı!

dukan diyeti,diyet listesi,diyet listesi zayıflamak için

dukan diyeti,diyet listesi,diyet listesi zayıflamak için

Dukan Diyeti Aşamaları

4 aşamadan oluşmaktadır.

1) Hazırlık Aşaması

Bu aşama kişinin diyet sonunda ne kadar kilo vermek istediğine göre 1 ile 10 gün arasında değişiyor. Bu aşamada her hangi bir kalori kısıtlaması bulunmadığı gibi karbonhidrattan uzak durulmalı ve yağsız proteinler tüketilmelidir. Ayrıca günde 1.5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

2) Hedef Aşaması

Bu aşamada birinci aşamadaki besinleri tüketmeye devam ediyoruz ancak iki günde bir de nişastasız sebze tüketmeye başlıyoruz.

3) Takviye Aşaması

Bu aşamada diğer diyet türlerinden ayrılmaya başlıyor ve diyeti yapan kişinin mutlu olması sağlanıyor. Bu aşamada diyete karbonhidrat tüketimi ekleniyor ve haftada iki öğün kişi istediğini yiyebiliyor. Haftanın bir günü de yalnızca yağsız protein tüketiliyor.

4) Koruma ve Sabitleme Aşaması

Haftada bir gün yalnız protein tüketilmesini, her gün 1.5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketilmesini ve asansör ile yürüyen merdiven kullanımını bırakmayı yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde bu aşamayı tamamlamış olacaksınız.

Fransa’nın en tanınmış doktorlarından Pierre Dukan’ın ortaya koyduğu bu diyet programı sonunda insan dengeli ve sağlıklı beslenmeyi keşfetmiş oluyor.

Örnek Dukan Diyeti Listesi

Sabah

Kahve ya da çay, yağsız peynir, bir dilim hindi eti, yumurta

Ara Öğün

Az yoğurt

Öğle

Mantar ve ton balığı ile birlikte kremalı kahve

Ara Öğün

Somon balığı ve yulaf kepeği ile hazırlanmış pankek

Akşam

Kabak çorbası, kebap, muhallebi

Diyet programını uygularken Dukan Diyetinde günde en az 1.5 litre su tüketmeyi de unutmamalısınız. Bunun yanında günde 20 dakika egzersiz ya da hızlı tempo yürüyüş yapmalısınız. Programlı ve disiplinli bir şekilde Dukan Diyeti uyguladığınız takdirde istediğiniz sonuca ulaşmamanız için bir neden bulunmuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*