Anasayfa » Diyet TV » EGZERSİZDE HARCANAN MAKSİMUM OKSİJEN MİKTARININ KİLO VERMEYE ETKİLERİ VE VO2 HESAPLAMA
v02 ile kilo kaybetmek için yöntemleri öğrenin
v02 ile kilo kaybetmek için yöntemleri öğrenin

EGZERSİZDE HARCANAN MAKSİMUM OKSİJEN MİKTARININ KİLO VERMEYE ETKİLERİ VE VO2 HESAPLAMA

Kilo vermek için çeşitli yöntemler deneriz, kiminden olumlu geri dönüş alırken bazen de tam tersi durumlarla karşılaşırız ama oksijen ile kilo verme başkadır. Bu, egzersizde harcanan maksimum oksijen miktarının kilo vermeye etkileri ve VO2 hesaplama ile yakından ilişkili olabilmektedir. Vücudumuzun, yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Kana karışan oksijen sayesinde, hücreler vücudumuza aldığımız oksijenden faydalanmaktadır. Bu durumda, VO2 hesaplama yöntemi bizim için önem arz etmektedir. Çünkü VO2, harcadığımız maksimum oksijen miktarını göstermektedir. Bunu hesaplama için farklı yöntemlerde kullanılmaktadır. Örneğin, yürüyüş bandında takılan maske aracılığıyla bu değer hesaplanabilmektedir. Ne kadar fazla oksijen tüketimi yaparsak, vücudumuzdaki yağlardan da o denli hızlı bir şekilde kurtulmamız ve hızlı kilo verme mümkün olmaktadır.

 vo2 kilo verme

Yağlar ve VO2’nin kilo vermeye etkisi, konusundaki ilişkisini şöyle açıklamak mümkündür, yağ hücrelerinin kullanılmasında daha fazla oksijene ihtiyaç vardır. Bu da kullandığımız maksimum oksijen seviyesi ne kadar yüksek olursa yağ hücrelerinden o kadar hızlı kurtulabileceğimiz sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla, oksijenin, mümkün mertebe ve doğru şekilde kullanılmasının, yağ yakıcı özelliği olduğunu söylemek mümkündür. Burada bahsetmeden geçmememiz gereken bir nokta da suyun etkisidir. Şöyle ki, egzersiz sırasında 25 dakika aralıklar ile 300 ml su tüketmek, daha uzun süre egzersiz yapabilmemize olanak sağlamak açısından oldukça faydalıdır ve bu kilo vermek için önemlidir. Bu yazımızda vo2 kilo verme yöntemini araştırdık. Kilo Vermek İçin uğraşırken Sağlıklı Kilo Verme prensibinizden ödün vermemeye gayret gösterin çünkü Hızlı Kilo Verme Yöntemleri aynı zamanda risk içerirler. Tabi bu yolu En Etkili Zayıflama yollarından biri olarak da nitelendirebiliriz.

 oksijen ile kilo verme

Genellikle, suyun   oksijen ile kilo verme konusunda önemli etkisi olduğu söylenmektedir. Bu yönteme  vo2 kilo verme denir. Ancak, bu söylenen gerçek değildir, çünkü yukarıda da söylediğim gibi maksimum oksijen kullanma kapasitemizi dolaylı olarak etkileyen su tüketimi, daha fazla spor yapabilmemizi sağlayabilmek açısından önemlidir.  Doğal olarak, yağ yakmak için günde en az 14-15 su bardağı su tüketmeniz gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Normalde, günlük 7- 8 bardak su, vücudun ihtiyacını karşılamak için yeterli olmaktadır. VO2 değerinin yüksek olması, özellikle sporcular açısından önemlidir. Ancak, VO2 değeri performansı tek başına etkileyen bir değer değildir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*