Anasayfa » Beslenme » Emzirirken Kilo Vermek
d5f3bc06f134ad24cf588a74bfb25a13

Emzirirken Kilo Vermek

Bebek sahibi olan tüm kadınların ortak problemi, hamilelik döneminde aldıkları kilolardır. Hamilelik sürecinde fazla kilo almamak, emzirme sürecinde de kilo vermeye çalışırlar. Bu konuda ezbere hareket etmemek en önemlisidir. Hepiniz hızla kilo vermek isteyebilirsiniz ama çocuğunuzun ve sizin sağlığı için acele etmemek de en önemlisidir.

Emzirirken kilo vermek mümkündür. Bu eylemin bile kendi başına kilo vermeye yardımcı olduğu söz konusudur. Ancak kilo durumunuza oranla 2 kilonun üzerinde bir kilo kaybı oluştuysa, tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü çocuğunuz, sizin aldığınız besinlerden yararlanmaktadır. Çocuğunuza verdiğiniz anne sütü ne kadar verimliyse, çocuğunuz da o kadar sağlıklı olur. Bu yüzden beslenmenize özen göstermeniz oldukça önemlidir. Doktorunuza danışmadan hareket etmemelisiniz. Her insanın bünyesi farklıdır. Doktorunuzdan kendi bünyenize en uygun olacak şekilde beslenme programı hazırlamasını isteyin. Bu beslenme programının dışına çıkmamalısınız. Siz ne yerseniz, bebeğiniz de sizden onu alır. Yani, hamilelikte söz konusu olan dikkat ve düzen hala geçerliliğini korumaktadır.

Emzirme sürecinin 1 yıl olması yeterlidir. Bu süreçte yavaş kilo verin ve çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine yardımcı olun. Hızlı kilo verdiren diyetler, sütünüzün azalmasına neden olur. Bu da annelerin en son isteyeceği şeydir. Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı sütünüz azalıyorsa, endişelenmeyin. Doktorunuzdan destek isteyin ve hurafelerden, başkalarının söylediklerini uygulamaktan uzak durun. Ancak sadece kilo vermek için sütünüzün azalmasına sebep olmayın.

Kalsiyum, protein, sağlıklı yağlar, sebzeler, baklagiller ve sağlıklı karbonhidrat tüketimine önem verin. Sık sık hareket etmeye çalışın. Yürüyüş yapın; imkanınız varsa yoga ya da pilates yapın. Sağlıklı beslenip hareket hacminize ağırlık verdiğiniz sürece kilo vermek de zorlanmayacaksınızdır. Bu konularda da uzmanlardan ve doktorunuzdan yardım istemeyi asla ihmal etmeyin.

Emzirme sürecinde sağlıksız besinlerden uzak durmanız gerektiği için bu süreç bittiğinde de kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Bu yüzden kilolarınızdan korkmayın. Sadece sağlıklı beslenmeye ve hem kendinizi, hem bebeğinizi bu şekilde beslemeye özen gösterin. Hareket alanınız da arttıktan sonra emzirirken kilo vermek sizin için hayal olmayacaktır. Ancak sabrınızı bırakmayın, önceliğinizin sağlık olduğunu asla ama asla unutmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*