Anasayfa » Spor » Evde Spor Yapma Yöntemleri
2acb1e61df2960a45bcb177e2dce89fd

Evde Spor Yapma Yöntemleri

Spor yapmak, başlayana kadar herkese zor gelir ama başladıktan sonra bırakamazsınız. Spora başlamak için bahaneleriniz varsa ve bunlardan biri de imkanlarsa, artık bahane üretmeyi bırakın!

Yoğun çalışabilirsiniz, çocuklarınızdan vakit bulamayabilirsiniz ya da ekonomik olarak spora bütçe ayıracak durumda olmayabilirsiniz. Ama bunların hiçbirisi engel değil! Evde spor yapma yöntemleri ile siz de gayet sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Yeter ki, isteyin!

Evde nasıl spor yapabilirim?

İlk önce evin çevresinden başlayalım! Herkesin yapabileceği, maddi bir yatırım gerektirmeyen en güzel sporlardan biri yürüyüştür. Sabah ya da akşam, sizin için en uygun saatte en azından yarım saat yürüyüş yapın. Belli bir süre sonra ne kadar fark ettiğini göreceksiniz. Açık havada yürüyüş yapmak, koşu bandından daha hızlı etki eder. Çünkü burada oksijen faktörü devreye girer.

Yürüyüş dışında yapabileceğim egzersizler nelerdir?

Yürüyüşün dışında ya da beraberinde yapabileceğiniz çeşitli egzersiz hareketleri bulunmaktadır. İnternette bununla ilgili pek çok video bulabilirsiniz.

Squad ve çömelme gibi bacak hareketleri, mekik gibi karın hareketleri ve çeşitli esneme hareketleri ile vücudunuzu çalıştırıp sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Önemli olan nokta sürekliliktir. Gerçekten isteyip bir düzene sokarsanız, belli bir zaman sonunda farkı hissedebilirsiniz.

Pek çoğumuzun şikayet ettiği şeylerden biri de; boyun, sırt ve bel ağrılarıdır. Bunların önüne geçebilecek ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz harika egzersizler bulunmaktadır. Daha önceki yazılarımızda da buna değinmiştik. Yazılarımızdan ya da internetteki çeşitli videolardan bu egzersizleri yapabilirsiniz.

Kollarınızı çalıştırın. Kapının üst eşiğine asılarak ya da duvara ellerinizi yapıştırıp kendinizi iterek kollarınızı esnetin ve çalıştırın. Pek çok spor mağazasında ve internette rahatlıkla uygun fiyata bulabileceğiniz lastiklerden alın ve kollarınızı onlarla çalıştırın. Hatta dumbell alıp onunla da çalışabilirsiniz. Daha ekonomik hareket etmek isterseniz, aynı çalışmayı su şişeleriyle de yapabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylece fit bir vücuda sahip olmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Siz yeter ki spor yapmaya karar verin, isteyin ve istikrarlı davranın. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*