Anasayfa » Diyet TV » Gece Yemek Yemenin Zararları
ed0b556ce010b403522fdaf775f637be

Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece yemek yemenin keyifli olduğu bir gerçektir, kimse aksini iddia edemez! Ama her güzel şey gibi, bu da zararlı alışkanlıklardan biridir. Dolaşım, sindirim sistemlerini olumsuz etkileyen, yağlanmaya sebep olan, kilo almaya yol açan zararlı bir alışkanlıktır. Daha da detaylı anlatmak gerekirse; gece yemek yemenin zararları nelerdir, anlatalım!

Gece yemek yemek, bir çeşit yeme bozukluğu olarak nitelendirilir. Çünkü vücudumuz, gün doğumuyla uyanır ve gün batımıyla uyumaya başlar. Normal yaşam düzenine sahip insanlar için de bu kurallar geçerlidir. Sabah uyanırsınız; geceye kadar yemek yer, hareket eder, çalışırsınız ve gece uyursunuz. Eğer bu düzeni bozarsanız, vücut sisteminizde bozulur.

Gece geç saatlerde yatıyorsanız, doğal olarak acıkırsınız. Gece yediğiniz yemekler, vücudunuzun onu sindirecek enerjiye sahip olmamasından dolayı, obezite, reflü ve diyabet gibi hastalıklara yol açar.

Metabolizmanızın hızlı çalışması için sabah erken saatlerde kalkmanız gerekmektedir. Gün batımından sonra yemek yememeli ya da çok hafif şeyler atıştırmalısınız. Aksi takdirde kilo almanıza sebep olur. Bazı insanların gece yemek yediği halde kilo almadığı da doğrudur ancak bu, tamamen genetik faktörler, bireysel şanslılık olarak nitelendirilebilir. Ayrıca kişilerin kilo almaması, sağlıklı oldukları anlamına da gelmez.

Gece yemek  yemekten keyif alıyorsanız, bunu önlemek için kendinize bazı hilelerle alıştırma programı hazırlamalısınız. Şöyle ki; karnınız acıktıysa salatalık, havuç ya da meyveli yoğurt gibi kalorisi düşük gıdalardan tüketin. Zamanla bunları da yememek için kendinizi motive edin. Dilerseniz, her acıktığınız anda su, süt ve şekersiz içecekler tüketmeyi tercih edin. Bu şekilde kendinizi bir sisteme alıştırdığınızda, belli bir zaman sonunda gece yeme alışkanlığından kurtulmuş olacaksınız. Bu zaman sonunda da kilo verdiğinizi rahatlıkla fark edebilirsiniz. Kilo vermiş olmak da, sizi daha çok teşvik edecektir ve bu alışkanlığı  bir daha geri dönmemek üzere bırakmış olacaksınız.

Arada sırada, herhangi bir özel günde, kutlamada ya da bazı duygusal sendromlarda kendinize bu hakkı tanıyabilirsiniz. Kimse, hayatı boyunca gece yemek yemediğini iddia edemez ya da kaçamak yapmamış olamaz zaten. Ama önemli olan, bu kaçamak günlerinden sonra telafisini yapabilmektir.

Kendinize değer verin ve gece yemek yemekten vazgeçin. Böylelikle kendinizi daha sağlıklı ve hafif hissedeceksiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*