Anasayfa » Diyet TV » Genlerden Gelen Obezite Nasıl Tedavi Edilir
obezite tedavisi ve genlerden gelen obeziteden kurtularak kilo vermek için okuyun
obezite tedavisi ve genlerden gelen obeziteden kurtularak kilo vermek için okuyun

Genlerden Gelen Obezite Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde obezite tüm dünyada görülen ortak bir hastalıktır ve  obezite genleri konusu detaylıdır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, Uluslar arası Diyabet Federasyonu gibi kuruluşlar diyabet ile mücadelenin yollarını araştırmaktadırlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, anne ve babadaki kilo problemi kalıtsal olarak çocuklara da geçmektedir. Bu durumda, genlerden gelen  obezite nasıl tedavi edilir, diğer obezitelerden farkı var mıdır, gibi soruları akla getirmektedir. Obezitenin nedenleri araştırıldıktan sonra,  obezite nasıl tedavi edilir, sorusunu cevaplandırmak daha kolay olacaktır.  Bu bağlamda, genlerden gelen obezite ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.  Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, anne ve babasında obezite bulunan bir çocuğun, anne babasında obezite bulunmayana oranla, bu hastalığa yakalanma ihtimali iki kat daha fazladır. Biz bu yazımızda size  obezite genleri ile bilgi vererek  obezite nasıl tedavi edilir sorunuza cevap vereceğiz.

 obezite genleri

Obezite ve kilo vermeme genlerle alakalı olduğu gibi çevresel faktörler, yeme alışkanlıkları, hareketsizlik gibi durumlardan da kaynaklanmaktadır. Günümüzde, özellikle teknolojinin sürekli gelişmesi ve kendini yenilemesi ile insanlar daha az hareket eder hale gelmişlerdir. Önceden insan gücü ile yapılan pek çok iş, şuanda makineler ile yapılabilmektedir. Doğal olarak bu da insanların günlük hareket miktarında azalmalara sebep olmuştur. Yediğimiz gıdaların, hareketlerimiz ölçüsünde yakıldığı bir gerçektir. Dolayısıyla, yağ yakımı için insanların daha fazla hareket etmeleri gerekmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde genler üzerinde araştırmalar yapılmakta ve dış faktörlerden ziyade kalıtsal özelliklerin obezitede etkileri araştırılmaktadır. Obezitenin en çok görüldüğü ülkelerden biri olan Amerika’da, büyük önem verilen bu çalışmalar sonucunda, 2,5,3,10,20 numaralı genlerin obezitede etkili olabileceği ortaya çıkmıştır ki kilo vermek için çok önemlidir.

 obezite nasıl anlaşılır

Peki bu  obezite nasıl anlaşılır ? Obezite genellikle birkaç genden kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda tek bozukluğundan da kaynaklanabilir. Örneğin, leptin hormonunun düşüklüğü durumunda obezite vakaları yaşanmaktadır. Türkiye’de yapılan araştırmalar da bunu ortaya koymaktadır. Bu hormonun, düşük olması obezitenin yanında, adet kanamalarında düzensizlik, cinsel isteksizlik gibi durumlar da ortaya çıkarabilmektedir. Genlerden kaynaklı obezite durumlarında, diyet programı hazırlanırken, hormonların salınımı arttırıcı besinler dikkate alınarak hazırlanmalıdır.  Obezite nasıl tedavi edilir konusuna eğilerek  obezite genleri ile savaşınızı kazanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*