Anasayfa » Beslenme » Gıda İntolerans Testi
e8eb17d7aef12875df997687704d86ca

Gıda İntolerans Testi

Son zamanlarda, neredeyse her yerde duyduğumuz bir şey var: Gıda İntolerans Testi. Peki, nedir bu test? Neden yaptırılır ve yaptırmak zorunda mıyız? Yaptırmadığımız takdirde ne olur? Bu soruların cevaplarını bu yazıda vereceğiz.

Gıda intolerans testinin amacı sadece kiloyla ilgili vücutta düzenleme yapmak değildir. Gıda intoleransı demek, vücudumuzun hangi yiyeceklere karşı duyarlılığı var hangisine karşı yok bunu öğrenmek demektir. Yani, tolere etmekten gelir. Vücudumuz yediğimiz her şeyi kabuş etmiyor olabilir. Ya da herkes için faydalı olduğu iddia edilen yiyecekler, sizin için faydalı olmayabilir. Bunu öğrenmek için bu testi yaptırmak iyi bir yöntem olacaktır.

Yediğimiz besinler vücudumuzda farklı reaksiyonlara neden olabilir. Sürekli yorgun hissetmeniz, düzenli yediğiniz bir meyveden dolayı olabilir. Başınızın ağrıma sebebi sabah kahvaltısında çay ya da kahve içmek olabilir. Şekerinizin düşme sebebi akşam yemeğine glüten yemeniz olabilir. Hasta olduğunuzda uzun sürede iyileşemiyor olmanız karbonhidrat alımınızın yüksek olmasından olabilir. Bunun gibi pek çok olayın sebebini öğrenmek için gıda intolerans testi yaptırmanız gerekebilir.

Peki, bu testi yaptırmaya mecbur musunuz? Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa bu testi yaptırıp sonuçlara uygun beslendiğinizde gerçek anlamda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Vücudunuzu tanırsınız ve onu yormayacak şekilde hareket edebilirsiniz. Sizin için rahatsızlık etkisi yaratan yiyecekleri hayatınızdan çıkararak daha sağlıklı ve güçlü hissedebilirsiniz. Bunu yapmak için ille de kronik bir rahatsızlığınızın olmasına gerek yok. Daha sağlıklı ve özenli yaşamayı tercih eden herkes bu testi yaptırıp hayatını ona göre şekillendirebilir.

Peki, bu test gerçekten işe yarıyor mu? Bu testi yaptıran herkes sonuçlardan memnun. Yani kendisine olumsuz etkileri olan yiyecekleri hayatından çıkardıktan sonra daha iyi hissetmeye başladıklarını söyleyenler oldukça fazla sayıdadır. Farkında olmadığınız pek çok ufak rahatsızlık ve hareketlenmelerin bile yokluğunu hissedebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; size bulgur yememeniz söylendi ama siz, bulgurdan bir rahatsızlık duymadığınızı ileri sürdünüz. Bulguru yemeyi bıraktıktan sonra hissettiklerinizle, bulguru neden bıraktığınızı ve aslında sizi rahatsız ettiğini anlayabilirsiniz. Bu yüzden sürpriz etkisi yaratacak sonuçlarla karşılaşmayı göze alarak bu testi yaptırmalısınız.

Sonuç olarak; sağlıklı, özenli ve hafif yaşamak sizin için önemliyse ve testin sonuçlarını hayata geçirecek disipline sahipseniz mutlaka yaptırın ve farkı hissedin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*