Anasayfa » Diyet TV » Hamilelik Diyet Listesi
diyet listesi,hamilelik diyeti,hamilelik diyeti listesi
diyet listesi,hamilelik diyeti,hamilelik diyeti listesi

Hamilelik Diyet Listesi

Bir kadının hayatındaki en özel süreçlerden biri olan hamilelik sürecinde diyet listesi için hamilelik diyeti uygulaması gerekip gerekmediği en fazla sorulan sorulardan biridir. Gebelik dönemi boyunca 9 ila 12 kilo arasında kilo almak oldukça normaldir. Uzmanların görüşlerine göre bu kilo en fazla 15’e çıkmalıdır. Bu süreçte dengeli beslenmeli ve bedenimizi iyi korumalıyız. Eğer biz kendimize gerektiği kadar dikkat edersek, bebeğimizde aynı şekilde sağlıklı olacaktır. Hamilelik sürecinde çok yemek gerekir düşüncesi yanlıştır. Gelişme sürecinde bebek tüm enerjisini anneden alır. Anne ise bu enerjiyi çok yiyerek değil sağlıklı beslenerek alır. Bu süreçte  diyet listesi uygulanıp uygulanmaması konusunda doktora başvurmak gerekir. Hamileliği bölüm bölüm incelersek ilk 3 ay 3’da annenin aldığı kalori miktarı pek fazla umursanmaz. Kilo verme için ekstra şeyler yapmaya gerektir. İkinci dönem yani 3-6 ay arasında ise kalori miktarını daha artması gerektiği ifade edilir. Bebeğin kalori miktarını karşılamak için annenin alması gereken kalori miktarının 300 olduğu ifade edilir. 6aydan sonraki süreçte enerji ihtiyacı biraz daha artar. Bedendeki depolanmaya başlayan yağ yüzünden telaş duymaya gerek yoktur. Bu yağlar emzirme döneminde enerji olarak geri dönecektir. 6-9 aylarda kilo fazla artar. Bu olağan bir durumdur. Bu süreçte kişilere daha sağlıklı bir dönem geçirmesi için hamilelik diyeti listesi önerilmiştir. Hamilelik diyeti ile hamilelik sürecini kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Hamilelik diyeti hangi besinleri içerir

 

Hamilelik dönemi içinde hangi besinleri tüketmemiz gerektiği konusunda bilinmesi gerekenler vardır.  Hamilelik diyeti de bu besinlerden oluşmaktadır. Bu dönemde beslenmenin en basit yolu, meyve, süt, et ve sebze tahıl grubu gidi besinleri dengeli ve düzeni olarak tüketmektir.  300 kalori besin tüketmemiz gerektiğini unutmamız gerekir.

 

Protein grubundaki besinlerin bebek sağlığı ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda sağlığı bilinmelidir.  Ortalama olarak günlük 50-70 gram protein tüketmemiz gerekir. Bu da yarım litre süt ve süt ürünlerine ve 100 gram kadar ete denk gelir.  Hamilelik adı altında uygulanan diyet programında haftada 2 defa balık tüketmeyi gerektirir. Bebek beyninin gelişimine balığın katkısı oldukça büyüktür.

Her diyet listesi gibi, su hamilelik döneminde uygulanan diyet programı içinde vazgeçilmezdir. Bunun yanında alkol ve sigara kesinlikle uzak durulması gereken maddelerdir. Meyve sebzelerin hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz ve besinlerin taze olmasına özen göstermeliyiz.

diyet listesi,hamilelik diyeti,hamilelik diyeti listesi

diyet listesi,hamilelik diyeti,hamilelik diyeti listesi

Hamileler İçin Özel Diyet Listesi

Öğün öğün hamileler için diyet listesi şu şekildedir;

 

Sabah;

1 bardak süt, 1 dilim peynir, 2 dilim ekmek, 1 meyve yada az miktar meyve reçeli, 1 adet yumurta, domates, salatalık, 5-6 adet siyah zeytin ve bitki çayı

Ara öğün;

10 adet fındık ve 1 kaşık kadar kuru üzüm

Öğle;

1 tabak kuru baklagil yemeği ya da etli sebze yemeği

Taze ve iyi yıkanmış salata+ 2 dilim ekmek ve 1 kase yoğurt.

Az miktarda makarna ya da pilav

Ara öğün;

Tost ekmeğine tost ve ayran. Haftada en fazla 2 kez şartı ile sütlü tatlı da olabilir.

Akşam;

Balık, tavuk ve ya ızgara etten biri tercih edilmelidir. İyi yıkanmış taze salata ve bir miktar makarna ve ya pilav.

Ara öğün;

Az miktar ceviz ve 2 adet meyve. Gece de yatmadan önce süt

Hamilelik diyeti, bu şekilde uygulanması gereken oldukça basit bir diyettir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*