Anasayfa » Diyet TV » Karın Hareketlerinde Yapılan Yanlışlar
2a0c4c09e1f2f06d6dd0b0dfe38e48bc

Karın Hareketlerinde Yapılan Yanlışlar

Karın bölgesinden şikayet etmek ve onu eritmek için uğraşmak, hemen hemen herkesi ortak problemidir. Spor salonuna giden herkes, öncelikle göbeğini eritmek istediğini, karnının dümdüz görünmesini istediğini, six pack yapmak istediğini söyler. Doğru çalışma ve beslenme ile bunlar hayal değildir. Hatta bazı karın hareketleri, gün içerisinde oluşan ödem şişkinliklerini bile yok eder. O gün, sizin daha düz bir karınla gezmenizi sağlar.

Karın hareketleri yaparken pek çok yanlış yapılmaktadır. Bu yanlışlar da, hareketlerden verimli sonuç almanızı engellemektedir. Peki, karın hareketlerinde yapılan yanlışlar nelerdir?

İlk yanlış, yemek yedikten sonra 45 dakika ile 1 saat beklememektir. Tok karnına yapılan karın egzersizleri, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu yüzden yemek yedikten sonra 1 saat kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu süre 2 saate de çıkarılabilir.

Yediğiniz yemeklerin protein ve sağlıklı karbonhidratlardan oluşmasına dikkat edin. Sağlıklı karbonhidrat grubuna bulgur, yulaf, makarna ve pirinç lapası girmektedir. Spordan sonra da yulaf ezmesi, muz, süt gibi hafif besinlerle ya da protein ve sağlıklı karbonhidrattan oluşan bir menüyle sporu desteklemeniz gerekmektedir. Saate bağlı olarak yiyeceklerinizi belirleyebilirsiniz.

Bir diğer yanlış egzersiz sırasında boynunuzu kasmaktır. Karın egzersizinden önce boynunuzu öne, arkaya, sağa ve sola çevirerek ısınma hareketleri yapmalısınız. Egzersiz sırasında da boynunuzu rahat bırakmalı, yüklenmemelisiniz. Öne doğru kapaklanma hareketi yapmayın. Yüzünüz hep yukarıya baksın, pozisyona göre karşıya da bakabilirsiniz. Ama boynunuz rahat ve dik durmalıdır.

Mekik türü egzersizler yaparken ellerinizi başınızın arkasında birleştirdiğinizde dirseklerinizi kapamayın, yüzünüze doğru yaklaştırmayın. Dirsekleriniz hep açık olmalıdır. Bu iki maddeye dikkat etmediğiniz sürece zorlanırsınız. Hareketleri yeterli sayıda ve randımanlı yapamazsınız. Doğal olarak olumlu sonuç alamazsınız ve boynunuzu da sakatlayabilirsiniz.

Unutulan bir diğer nokta ise, karın egzersizleri sırasında karnı içinize çekerek hareketleri yapmaktır. Eğer karnınızı serbest bırakırsanız, kaslarınızı ve yağlarınızı daha zor harekete geçirirsiniz. Uzun vadede yine olumlu sonuçlar alırsınız ancak karnınızı içeri çekere yaptığınız takdirde kısa sürede karnınız daha fit bir görünüm kazanır. Bu pozisyondayken belinizi yere sıfırlamaya da dikkat etmelisiniz. Bel oyuğunuz derinse, yere sıfırlamak için spor hocalarından destek istemelisiniz. Aksi takdirde yanlış bir hareket yaparak kendinizi sakatlayabilirsiniz.

En önemli ve sonuncu madde ise bel ve boyun fıtığı olan kişilerin doktoruna danışmadan ve uzman bir spor hocası olmadan karın egzersizleri yapmaması gerektiğidir. Uzmanlardan nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra kendi başınıza hareketleri uygulamaya devam edebilirsiniz. Ama öncesinde mutlaka danışın.

Tüm maddelere dikkat ettiğiniz sürece, yaptığınız egzersizlerden kısa sürede, olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*