Anasayfa » Spor » Kasları Esnetmek İçin Egzersizler
f59014e833b0086124db327ad920426d

Kasları Esnetmek İçin Egzersizler

Kasları esnetmek oldukça önemlidir. Her spordan önce ve sonra esneme hareketlerini yaparsanız, kas ağrısı çekmezsiniz ve daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Aslında antrenmanlarınızın %30’unu esneme hareketlerine ayırmanız gerekmektedir.

Düşünürseniz, hemen hemen herkes sabah uyandığında ya da gece yattığında yatakta gerinme ihtiyacı duyar. Vücudunu esnetmek ister. İşte, tüm bunların sebebi kaslarınızın sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Rahatlattığınız takdirde, siz de rahatlarsınız ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Kasları Esnetmek İçin Egzersizler:

Boynunuzu esnetmek için sırt üstü uzanıp boynunuzu aşağı, yukarı oynatın. Bir de başınızı kendi etrafında sağdan sola, soldan sağa döndürün.

Sırtınızı esnetmek için kedi pozisyonunda esneme hareketi yapmak en etkililerinden biridir. Dizlerinizin üstünde oturup vücudunuzu dizinize yapıştırarak yere yatın ve kollarınızı sanki bir şeye uzanmaya çalışıyor gibi uzatın. 1 dakika boyunca bu hareketi yaparsanız sonucu alırsınız.

Pilates lastiği ile pek çok esneme hareketi yapabilirsiniz. Özellikle kol ve bacaklar için en etkili esneme hareketlerini lastik kullanarak yapabilirsiniz. Ayağınızın altından lastiği geçirin. İki ucundan sıkıca tutun ve aşağı-yukarı hareket ettirin. Lastiği omuzlarınıza oturtun ve kollarınızı ileri-geri hareket ettirin.

Yere yan yatıp bacaklarınızı kendinize çekerek cenin pozisyonunda durun. Kollarınızı yere paralel şekilde yere koyup birbirine yapıştırın ve nefes alırken üstte kalan kolunuzu açın ve kürek kemiklerinizi yere değdirmeye çalışın. Bacaklarınız hala aynı pozisyonda olmalıdır. Bu hareketle vücudunuzun nasıl esnediğini ve rahatladığını göreceksiniz.

Yüz üstü yatıp yüzer gibi kollarınızı hareket ettirip yana doğru açıp yapıştırın. Bu hareketle de kürek kemiklerinizin açılıp rahatlamasına neden olacaktır.

Spor sonrasında bacaklarınızın birinin üstüne oturun ve birini uzatıp üstüne doğru esneyin. Aynı hareketi diğer bacağınıza da yapın. Bu hareketi özellikle spordan sonra yapmalısınız. Çünkü çalışma sonrasında bacağınızın soğumasını sağlayacaktır. Böylelikle kaslarınız rahatlar ve olası rahatsızlıkların önüne geçersiniz.

Pilates topunu kullanarak da esneme hareketleri yapabilirsiniz. Kollarınızı pilates topunu üzerine koyup dizlerinizin üzerinde oturarak vücudunuzu esnetin.

Omuz, boyun, sırt, kol, bacak, karın, bel bölgelerinizi esnetmeye özen gösterin. Hem vücudunuzu rahatlatırsınız, hem de eklem ağrılarınızın oluşmasını engellersiniz. Esneme hareketlerine mutlaka ama mutlaka zaman ayırın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*