Anasayfa » Diyet TV » Kegel Egzersizleri
Kegel Egzersizleri
Kegel Egzersizleri

Kegel Egzersizleri

Bayanlarda vajinayı saran vajinal kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan pelvik kas egzersizlerine kegel egzersizleri adı verilir. Normal doğumda, cinsel ilişkide, idrar yapma ve dışkılama fonksiyonunda vajinal kaslar kadınlar için önemli işlevlere sahiptir. Bu egzersizler ilk olarak 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlandığı için kegel egzersizleri adını almıştır.

Bu egzersizler pelvis tabanındaki sıkıp bırakma hareketiyle yapılır ve amaç vajinal kasların daha güçlü olmasını sağlamaktır. Kegel egzersizleri üretra, mesane, vajina, rahim ve rektumun daha iyi ve güçlü çalışmasına yardımcı olur. Kegel egzersizleri sayesinde daha rahat bir doğum gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu egzersizlerin hamilelikte ve doğum sonrasında da yapılması önerilir. Böylelikle doğumdan sonra yaşanabilecek idrar kaçırma ve cinsellik problemlerinin kegel egzersizleri yardımıyla üstesinden gelinebilir. Kemik çatının alt tarafında bulunan pelvis tabanı idrar yapabilmesi için kadının kullandığı kaslardan oluşur. Doğumun gerçekleşmesini sağlayan ıkınma hareketleri bu pelvis tabandaki kaslar sayesinde olur. Doğumdaki bu önemli rol kasların ve pelvis tabanın hasara uğramasına neden olur. Ayrıca idrarı tutmamıza ve idrarı dışarı atmamıza yardımcı olan kaslar, pelvis taban kaslarıdır. Bu kasların gücünü yitirmesine neden olan sebepler çok fazla doğum ve menopoz dönemi olarak sayılabilir. Kegel egzersizleri sayesinde pelvis taban ve kaslar eski gücüne ulaşır. Bu egzersizler o kadar güçlü bir etkiye sahiptir ki çoğu kişide cerrahi bir müdahaleye bile gerek kalmadan idrar kaçırma sorunu ortadan kalkabilir. Ayrıca kegel egzersizleri sayesinde cinsel ilişkide yaşanan problemleri de azaltmak hatta yok etmek mümkündür.

Kegel egzersizlerini uygularken doğru kasları çalıştırmak çok önemlidir. Doğru kası çalıştırıp çalıştırmadığınızı anlamanızın en kolay yolu, idrarınızı yaparken idrarı kesin ve devam ettirin. Bunu yaparken çalıştırdığınız kaslar pelvis taban kaslarıdır. Kegel egzersizlerini uygulamaya başlamadan önce mutlaka mesaneyi boşaltın ve egzersizlere öyle başlayın. Pelvik kasları kastığınız zaman 10 saniye bekleyin ve bırakın, ardından tekrar 10 saniye kasın. Bu işlemi günde 5 kez yapın ve 10 defa tekrarlayın. Kegel egzersizlerini yapmak çok kolaydır ve bu egzersizleri gün içerisinde her yerde ve her zaman yapabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*