Anasayfa » Beslenme » Ketojenik Diyet Nedir?
974b12117ff74ab2f5d842b19f40832b

Ketojenik Diyet Nedir?

Diyet yapmak genel bir kavram olsa da, bu genel tanı altında pek çok çeşit ve gruplandırma vardır. Her diyetin amacı kilo vermek olsa da, bunu yapmak için uygulanan yöntem ve izlenen yol farklıdır. Bu diyet çeşitlerinden biri de ketojenik diyettir.

Peki, ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet, hastalıklarla mücadele etme ve genel sağlık durumunu dengeleme konusunda başvurulan bir beslenme sistemidir. Yağ ve protein açısından zayıf bir beslenme türüdür ve ketozis teriminden adını alır.  Ketozis ise, vücudun enerji elde etmek amacıyla yağ yakma sürecine denilir. Bu yağ yakma süreci, vücudun yeterli glukozu bulamayıp enerji üretmek için böbreklerin yağ asitlerinde faydalanmasını kapsıyor.

Ketojenik diyette günlük kalorinin %65’i protein, %30’u yağ, %5’i de karbonhidrat şeklindedir. Az tüketilen karbonhidratlar, genelde besin değeri yüksek olan türlerden seçilir ve bu da uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Üstelik bedenin enerji seviyesini yükseltir.

Bazı araştırmalara göre ketojenik diyet uygulaması sadece kilo vermeye değil, bazı hastalıkların iyileşmesinde de rol oynuyor. Bu diyetle diyabet hastalarının sorunlarının azaldığı, epilepsi hastalarının nöbetlerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Her diyet için belirttiğimiz gibi ketojenik diyeti uygulamak için de doktora danışmanızda fayda vardır. Asla bir doktora danışmadan, kendinizce diyet programı hazırlamaya kalkmayın. Kan değerlerinizi, şeker ölçümlerinizi tespit etmeden diyete başladığınız takdirde, zayıflarken hastalıklara yakalanma riskiniz de artabilir. Kendi metabolizma hızınıza ve vücudunuzun çalışma sistemine uygun şekilde beslenerek kilo vermek için bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Bahsi geçen hastalıklara sahipseniz, -diyabet ve epilepsi- seviyesine bağlı olmakla birlikte, siz demeseniz de, doktorunuz size ketojenik diyet uygulamanızı önerebilir. Bunun üzerine ölçümlerinizi yaptırır ve bir beslenme uzmanına sizi yönlendirerek programınızı oluşturmanızı sağlar. O programa bağlı kalarak beslenmenizi ve böylelikle daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Sadece kilo vermek istiyorsanız ketojenik diyetle oldukça hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. Bunun için de beslenme uzmanına bunu önerip danışmayı ihmal etmeyin.

“Ketojenik diyet nedir?” sorusunun cevabı bunlardan ibarettir. Bu genel bilgilerden daha fazlasına sahip olmak için de beslenme uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*