Anasayfa » Diyet TV » Kilo verme egzersizleri
kilo verme egzersizleri

Kilo verme egzersizleri

Kilo vermek amacıyla spor yapıyorsanız, en sık yapılan hataya düşmüşsünün demektir. Spor sadece kilo vermek için değil; sağlıklı olmak, incelmek, sıkılaşmak için yapılan bir etkinlik olmalıdır. Bunun için yağ yakmak temeldir.

Aerobik sporun temel egzersizlerindendir. Büyük kas grupları yani kollar ve bacakları çalıştırmanız gerekir. Egzersiz ne kadar yoğun ve uzunsa harcadığınız enerji  o kadar çoktur. Spora zor hareketlerle değil, basit hareketlerle başlayarak yavaş yavaş arttırılmalıdır. Yoğun çalışmalar yemekten önce yapılırsa iştah azalması için etkili olur. Yemekten sonra egzersiz yapılacaksa 2–3 saat geçmesi beklenmelidir.

İyi bir çalışma ısınma hareketleriyle başlayıp, canlı egzersiz ve soğuma aşamalarından oluşmalıdır. Isınma basit hareketlerle örneğin hızlı tempolu yürüyüşle başlar, yaklaşık 20 dakikadır. Artık vücut yağ yakma aşamasındadır ve 30 dakika boyunca canlı egzersiz dediğimiz evreye geçebiliriz. Çalışmanın aniden sonlandırılması kalbimize zarar verecektir. Yoğun çalışmalarda nabzımız yaklaşık 2 katına çıkmaktadır. 10 dakikadan oluşan yavaşça temposu düşen yürüyüş, esneme, gerilme hareketleriyle egzersiz sonlandırılır.

Yeterince yoğun egzersiz yaptık mı?

Bunu belirlemek için kalp atım sayımızı bilmemiz gerekir. Öncelikle spor yaparken kullanmak için dakika ve saniye gösteren ucuz dijital bir saat edinin. İsterseniz paraya kıyıp adımlarınızı, kalp atışınızı gösteren pahalı cihazlardan alabilirsiniz. Kolunuzdaki saate bakarken; diğer elinizin işaret ve orta parmağını kullanarak, yan çene altındaki damara hafifçe bastırın. 6 saniye boyunca atımları sayarak sonuna sıfır ekleyin. Çalışma öncesi nabzınızla karşılaştırın. Normal nabzınızın en az %50, en çok % 100 fazlası idealdir. Normal nabzımız 80 ise 120 ve sonrasında yağ yakmaya başlarız ve 160 ulaşacağımız en üst nokta olmalıdır. Daha kolayı ise egzersiz yaparken arkadaşınızla konuşamayacak haldeyseniz yoğunluğu sizin için yeterlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*