Anasayfa » Diyet TV » Kilo Vermek İçin Kalsiyum Miktarının Önemi
kilo vermek için kalsiyum kullanımı
kilo vermek için kalsiyum kullanımı

Kilo Vermek İçin Kalsiyum Miktarının Önemi

Kalsiyum vücudun ağırlığında %1den fazladır. %99 oranında kemiklerde ve dişlerde bulunan kalsiyumun kalan %1’lik kısmı ise yumuşak dokular içindir. Bu oranlara bakıldığında kalsiyum kilo verme için etkin değilmiş gibi görünebilir. Aksine kilo vermek için kalsiyum miktarının önemi oldukça yüksektir. Bu anlamda kalsiyum destekli yapılan çalışmalar da kilo kaybını desteklemekte ve kalsiyum kilo verme etkisi gözler önüne serilmektedir. İşte en etkili zayıflama yöntemi.

Kalsiyum kilo verdirirmi ?

Kalsiyum ağırlıklı diyetlerde en önemli avantaj yağ yakımıdır. Yüksek kalsiyum miktarına sahip diyetler diğer diyetlere göre 3 kat daha fazla yağ yakmaktadır. Bu yağ yakımı deneklerin dışkısında yapılan testler sonucu ortaya çıkarılmış ve ciddi kilo verme gözlenmiştir.

Kalsiyumun sağlandığı besinler süt ve süt ürünleridir. Bunlardan vücuda giren kalsiyum yağ yakımı için yeterli olmaktadır. Süt ürünlerinden kalsiyum ihtiyacını karşılayan bir bireyin günlük 2 gram kalsiyum alımında 500 – 550 gram kilo verebildiği gözlenen sonuçlardandır. Kullanılan süt ve süt ürünleri ya yağsız ya da yarım yağlı olmalıdır.

Kalsiyum kilo verme ilişkisi nedir ?

Kalsiyum ve kilo verme üzerine yapılan bütün çalışmalarda deneklerin kalsiyum desteği ile vücut ağırlığında azalış olduğu gözlenmiştir. Düşük kalsiyum oranına sahip diyet yapan kişilerde yüksek kalsiyumlu diyet yapan kişi arasındaki fark yağ yakım hızı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kilo kaybı olmuştur. Bunun ortaya çıkmasındaki neden vücudun salgıladığı ve yağ depolamayı önleyen hormonun eksikliğinin ortadan kalkmasıdır. Bu sayede yağ depolanmadan vücuttan atılmaktadır.

Başarılı sonuç vermesi beklenen diyette kalsiyum bakımından zengin yiyecekler mutlaka bulunmalıdır. Kalsiyum kilo verdirir mi ve etkisinin yağ yakımı ve ağırlık kaybı bakımından önemli olduğu ortaya konmuştur. Günlük ihtiyaç olarak düşünüldüğünde 3 bardak yağsız süt günlük kalsiyum miktarını karşılamada yeterlidir. Süt diğer kalsiyum içeren ürünlere göre vücutta daha çok emilim gösterdiğinden kalsiyum alımının süt ile yapılması önerilir. Günlük en az 600 mg kalsiyum alamayan bir vücut obeziteye daha açık hale gelebilmektedir. Obezitenin neden olduğu hastalıklarda kaçınılmaz olarak vücuda yerleşmektedir. Obezite ve kalsiyum araştırmalarında obezite hastası insanlarında kalsiyum destekleriyle kilo kaybı yaşadığı ve yağ tabakasında incelme olduğu gözlenmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*