Anasayfa » Diyet TV » Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım
kilo vermek için ne yapmalıyım

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım

Son zamanlarda aldığınız aşırı kilolardan rahatsızlık duymaya başladınız ve bütün çabalarınıza rağmen bir türlü kilo veremiyorsunuz. Bunun başlıca sebebi yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir. Bir başka önemli sebep ise bir hastalığınızın olması ve bu durumu sizin bilmiyor olmanız. Bazı zamanlarda, aslında fazla ve yağlı yemediğinizi düşünüp, neden kilo aldığınıza anlam veremezsiniz. İşte tüm bunlara cevap alabilmeniz için sürekli diyet yapıp, 2 hafta sonra bir şey değişmediğini fark ettiğiniz de diyeti bırakmanız, bir süre sonra tekrar başlamanız kendinize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Kilo vermek için bu yazımızı dikkatle okuyunuz.

Öncelikle kilo vermek için mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelisiniz. Bazı hastalıklar siz ne yaparsanız yapın, zayıflamak yerine kilo almanıza neden olur. Örneğin; troid bezlerinin normalden az veya çok çalışması, kişinin bünyesine göre değişiklik gösteren kilo alımı oluşturmaktadır. Ayrı bir örnek ise uyku apnesi rahatsızlığı olan kişiler, uyku apnesinin yol açtığı sempatik sinir sisteminin uyarılması ile şişmanlık hormon seviyesi yükselir. Bu durum da kişilerin kilo almasına neden olur. Bunun gibi birçok hastalık aşırı kilo fazlalığına neden olabileceği için önce rutin kontrollerin yapılması sağlanmalıdır. Yapılan kontroller sonucunda kilo vermek için ne yapmalıyım? Sorusuna daha kolay cevap bulabilirsiniz. Eğer bir rahatsızlığınız yok ise beslenme alışkanlığını düzenli hale getirip, kilo vermek için uygun egzersiz hareketleri yapmalısınız.

Fitness hareketleri ile zayıflamak

İradeli bir şekilde devam ettiğimiz egzersiz hareketleri sayesinde çok kolay kalori yakabilir ve istenilen kiloya ulaşabiliriz. Evlerimizde veya spor salonlarında kullandığımız koşu bantları ve cordio bisikletler sayesinde saatte ortalama olarak 600 ile 1200 kalori kadar yakabiliriz. Yine spor salonlarında bulunan kürek makinası kalori yakılmasında oldukça faydalıdır. Ortalama olarak saatte 1000 kalori yakılabilir. Bununla birlikte evde kendiniz kilo vermek için egzersiz hareketleri uygulayabilir, ciddi oranlarda kalori yakabilirsiniz.  Örneğin; jumping jacks hareketi, ayakta duruş pozisyonu ile kollar yanlarda, bacaklar hafif şekilde açık, zıplayarak kollar yukarda birleşir ve yere iniş pozisyonunda bacaklar yarım çömelme şeklinde kırılır. Bu hareket bütün vücudu çalıştırır ve metabolizmanın hızını arttırarak kalori yakmanıza oldukça fayda sağlar.

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*