Anasayfa » Spor » Kimler Cross Fit Yapabilir?
f2cca1930510200ea4f039eb9234990a

Kimler Cross Fit Yapabilir?

Cross fit son yılların gözde sporlarından biri. Gün geçtikçe de yapan insanların sayısı artıyor. Cross Fiti bu kadar popüler kılan şey ise, kısa zamanda olumlu sonuçlar vermesidir.

Cross fit ağır antrenmanlar içeren bir spordur. Vücudun dayanıklılığını, gücünü, esnekliğini ve koordinasyonunu arttırmaya yönelik olduğu için ağır antrenmanlar yapmak şart. Bu yüzden bazı insanların gözü korkabilir ama korkmasın! Çünkü alıştıkça daha rahat yapabilir hale geleceksiniz. Peki, cross fit herkes için uygun mudur ve kimler cross fit yapabilir? Bu soruların cevabını yazımızda vereceğiz.

Kimler cross fit yapabilir?

Vücudunuzda herhangi bir probleminiz yoksa yani herhangi bir bölgede sakatlık ya da rahatsızlığınız yoksa yapabilirsiniz.

Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar geçirip ameliyat olduysanız sınırlı olarak yapabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmanız şart.

Özel bir sağlık sorununuz yoksa yani; kalp ya da solunum yolu rahatsızlıklarınız bulunmuyorsa yapabilirsiniz.

Bu özelliklerin dışında yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın, sağlıklı her bireyin yapabileceği bir spordur.

Hızlı, zorlayıcı ve değişken bir spor türü olduğu için spor yapmayı seviyor olmak da önemli bir detaydır. Eğer spor yapmayı seven biri değilseniz ya da disiplininize güvenmiyorsanız, cross fit size keyif vermeyebilir. Ama yine de denemeden bilemezsiniz.

Pek çok cross fit salonunda ücretsiz deneme dersleri uygulaması bulunmaktadır. Merak ediyor ve yapabilme durumunuzu görmek istiyorsanız; bu derslere katılmanız daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır.

Cross fit antrenmanları nasıldır?

Cross fit antrenmanları klasik vücut geliştirme egzersizlerinden ya da salon sporlarından daha farklıdır.

Tempolu yürüyüş ve koşuyla başlayan antrenman; serbest ağırlıklar, halatlar, lastikler kullanarak yapılan hareketlerle devam eder. Hiçbir şekilde elektrikli spor aletleri kullanılmaz. Her zaman vücudun kendi kas gücünden yararlanılır. Bunu ortaya çıkarmak için de basit aletler yardımcı olur.

Kas zedelenmesi veya sakatlanmalar yaşamamak için yavaş tempoyla başlayıp bu tempoyu zamanla arttırmalısınız.

Bol su içmeli ve spor yaptığınız ortamın çok sıcak ve nemli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Cross fit spor salonları tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak tasarlanmaktadır. Ayrıca antrenörleriniz de sizi bu konuda doğru şekilde yönlendirecektir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*