Anasayfa » Beslenme » Kinoanın Faydaları
5178ee3640949d20ddc15397e46dcca6

Kinoanın Faydaları

Kinoanın adını sıklıkla duymuşsunuzdur. Son zamanlarda uzmanların, yemenizi tavsiye ettiği sağlıklı gıda ürünlerinden biridir. Peki, nedir bu kinoa? Neden herkes yemenizi tavsiye ediyor ve özellikle diyet yaparken çok faydalı olacağını söylüyor? Kinoanın faydaları nelerdir, bu yazıda öğrenelim.

Kinoa, kinoa bitkisinden elde edilen tohumlardır. Yani, bir tahıl türüdür. Peru’da, And Dağları bölgesinin çorak yamaçlarında yetişir. Boyu da 1-2 metreye kadar ulaşan bir bitki türüdür. Aslında, biz yeni tanıyor olsak da Perulular kinoayı yakından tanıyor ve tüketiyorlar. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalara karşı dayanıksız olması da Peru ve Bolivya’nın dünyanın en büyük kinoa üreticisi olmasını sağlar.

Kinoanın faydaları nelerdir?

Kinoayı tanıdık, hakkında bilgi edindik; artık kendisini biraz tanıyoruz. Peki, faydaları nelerdir? Onu da öğrenelim.

Kinoa zengin bir bitkisel protein kaynağıdır. Bu yüzden, özellikle vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

İçerisinde glüten olmadığı için çölyak hastaları için de ideal bir besin kaynağıdır. Kinoalı ekmek, kinoalı gevrek ve yemek çeşitleri yaparak rahatça beslenebilirsiniz.

Kinoanın kalorisi çok düşük olmasa da, sağlıklı bileşenlerden meydana gelmesi ve protein kaynağı olması sebebiyle kilo verme sürecinde de sıklıkla tüketilebilir. Ayrıca içerisindeki lif oranı da yüksek olduğu için diyet yaparken sıklıkla tüketebilirsiniz.

Lifin yüksek olması sindiriminin de kolay olmasını sağlıyor. Ayrıca kabızlık problemi çekenler için de fayda sağlıyor. Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olduğu için diyabetik hastaları açısından da önemli bir besindir.

Kinooanın fayda sağladığı rahatsızlıklardan biri de migrendir. İçinde bulunan magnezyumun damarları rahatlatan bir etkisi olduğu söylenmektedir.

Kinoanın demir oranı da yüksek olduğu için demir eksikliği yaşayan insanlar çin de gerçe bir şifa kaynağıdır.

Tabi ki tüm bu faydalarının yanı sıra, kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Hatta iltihaplı damar hastalıkları için de iyi geldiği söylenmektedir.

İçinde bulunan manganez ile kanser hücreleriyle de savaşmaktadır.

Kinoa nasıl tüketilir?

Kinonın kabuklarını ayıklayıp temizleyin ve süzgeçten geçirerek soğuk suda yıkayın. Haşlar gibi pişirin, az bir su koyun ve suyunu çekmesini sağlayın. Bu şekilde salatalara koyabilir, pilav ya da makarna gibi tüketebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*