Anasayfa » Diyet TV » Kişisel İmaj Nedir ki?
Kişisel İmaj Nedir ki 2

Kişisel İmaj Nedir ki?

Son beş yıldır imaj konusuna kafayı takmış durumdayız. Fiziksel görünümünüze hayat felsefenizin de eklenmesi ve fiziksel olarak gösterilmesi amacını taşıyan kişisel imaj konusunda bir doktora tezinden sizin için bilimsel veriler topladık.

Kişisel İmajın Tanımı

İmajın hem kendiliğinden oluşması hem de oluşturulması girişimleri “İmagoloji” veya “İmaj Makerlık” gibi kavramlarla nitelendirilmektedir. Kişi, kurum veya durumla ilgili hedef kitlede izlenim oluşturma çabası ile başlayan imaj yaratma hem medya kurallarına uygun görüntü oluşturmayı hem de bu doğrultuda davranış ve düşünme biçimi geliştirmeyi içeren bir süreçtir

Günümüzde genel olarak kabul edilen tanıma göre kişisel imaj; giyim, davranış, konuşma becerisi, görgü ve nezaket kurallarını uygulama olarak değer bulan ve toplum tarafından algılanma biçimini ortaya koyan bir kavramdır. Kişisel imaj bu bağlamda kim olunduğumuz, ne yaptığımız, yapılan işte ne kadar başarılı olduğumuzu anlatmaya yarayan bir reklâm panosudur, denilebilir. Kişisel imaj, kendi içinde öz imaj, algılanan imaj ve istenilen imaj olarak üç ana olgunun birbiri ile uyumu sonucu ortaya çıkar.

Kişisel İmaj Nedir Ki

Kişisel imajı oluşturan bu üç olguların ilki olan öz imaj, kişinin kendisini içerden nasıl gördüğüdür. Bir başka deyişle öz imaj, “bendeki imaj” ya da “kafamdaki ben” olarak da adlandırılır. Kendimizi kafamızda konumlandırdığımız, “ben aslında böyle bir insanım” dediğimiz imajımız öz imajımızı oluşturmaktadır. Kişisel imajı oluşturan ikinci olgu olan “algılanan imaj”, başkalarının dışarıdan kişiyi nasıl gördüğüdür. “Yansıyan imaj” ya da “başkalarının kafasındaki sen” olarak da adlandırılır. İstenilen imaj ise kişinin kendisine ve başkalarına nasıl görünmek istediğidir. “arzu edilen imaj” ya da “ideal imaj” olarak da adlandırılır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*