Anasayfa » Diyet TV » Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Kuru Cilt Bakımı 2

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru cilt yapısı gerilme, kaşıntı, kırmızılık, ciltte soyulma ve pürüzler gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca yaşa bağlı olarak cilt yüzeyindeki hidrolipid tabakanın bozulması sonucu cilt normal su tutma kapasitesini zamanla kaybeder. Genetik olmayan cilt kuruluğuna genellikle ilaçlar, deterjanlar ve sentetik kozmetikler neden olur. Kuru ve hassas ciltlerde nem ve lipid dengesini B, A ve E vitaminleri sağlar. Dolayısıyla bu vitaminlerce zengin bakım ürünleri kullanarak ve belenmede B,A,E vitaminlerini almaya özen göstererek cilt kuruluğu konusunda çözüm elde edilebilir.

Kuru ciltlerde çok fazla sivilce görülmez. Gözenekler de çok geniş değildir. Ancak bu cilt yapısı kırışmaya çok müsaittir. Deri dökülmeleri de yaygın bir biçimde görülür. Kuru bir cildiniz varsa özellikle kış aylarında sabunsuz sabun denilen Ph değeri 5,5’e ayarlanmış sabunlar kullanmalıdır. Kuru ciltler için bebek sabunları da çok iyi sonuç verir. Cildiniz kuruysa banyodan sonra mutlaka nemlendirici ve losyon kullanmanız öneriliyor.

Kuru Cilt Bakımı 1

Kuru ciltler için önemli birkaç not

Cilt yapınız kuru ya da kurumaya müsait ise E vitaminince zengin besinler seçmeye özen gösterin. Avokado, buğday, Ayçiçek yağı, badem, fıstık, fındık, ıspanak, pazı, karalahana, sarımsak, brokoli, kereviz E vitaminince zengin gıdalardır. Günlük beslenmeniz içinde bu gıdaları biraz daha fazla tüketerek cilt kuruluğunu engelleyebilirsiniz.

Kuru ciltler için yapılabilecek en önemli önlemlerden biri de cildi sürekli nemli tutmak. Bunun için yani cilt kuruluğunu yumuşatmak ve cildinizin kuruluktan sertleşmesini engellemek için banyodan sonra tüm vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.

Cildinizdeki kuruluğu giderme konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da Ph dengesidir. Bebek sabunu veya Ph dengesi 5,5 ‘e ayarlanmış sabun kullanarak cildinizin kurumasını, pul pul dökülmesini ve kuruluktan çatlamasını önleyebilirsiniz.

Kuru ciltler, güneşin zararlı etkilerine daha fazla açıktır. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin ciltlerini nemlendirmeye ve ciltlerindeki nem dengesine korumaya daha fazla özen göstermeleri ve ciltlerini güneşten korumaları gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*