Anasayfa » Diyet TV » L’Carnitine Nedir?
32a67c86a75f358415aac3524a2b2878

L’Carnitine Nedir?

L’Carnitine böbrek ve karaciğerde sentezlenen, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir amino asittir. Bu asit; kas, kalp, beyin ve spermde depolanır. Vücudumuzun ürettiği L’Carnitine asidi, fonsiyonel açıdan genellikle yeterli olur ancak bazı insanlarda üretim yetersiz kalabilir. Üretim yeterli olsa da taşınması konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumda vücut gerekli faydayı sağlayamaz. Bu durumlarda L’Carnitine içeren gıdalardan takviye yapmak gerekebilir.

Kırmızı et, kaşar peyniri çeşitleri, dondurma, yeşil çay, tam buğday ekmeği, yumurta gibi besinlerde de doğal L’Carnitine asidi bulunmaktadır. Ayrıca L’Carnitine takviyesi sağlayan kapsül ve karışımlar da vardır.

L’Carnitine nedir? sorusunun yanıtını öğrendik. Peki, faydaları nelerdir?

L’Carnitine yağ yakımına yardımcı olur. Yağ asidini enerjiye çevirir ve vücudunuzda biriken bir kitle yerine enerji üretmenizi sağlayan bir madde halini alır. Yararlı yağlar tükettiğinizde (Omega 3, zeytinyağı, tereyağı gibi) bu etkiyi daha çok görürsünüz. Margarin gibi işlemlerden geçmiş yağlardan ya da zararlı hayvansal yağlardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu tür yağlar enerjiye dönüştürülmez, vücudunuza yerleşir.

Yakılması en zor olan, iç organ çevresindeki yağların yakımına yardımcı olur.

Gücünüzü ve direncinizi arttırır. L’Carnitine içerikli gıdalar yerseniz ve vücudunuzdaki L’Carnitine üretiminde bir problem yoksa daha rahat spor yaparsınız. Daha fazla ağırlık kaldırır, daha fazla kas çalıştırabilir ve daha uzun süre koşabilirsiniz. Spordan hızlı sonuç alırsınız. Antrenman sırasındaki dayanıklılığınız artar.

Vücudunuz daha kolay şekle girer. Kaslarınız daha sağlıklı ve kuvvetli bir hale gelir. Sıkı bir vücuda sahip olmanız kolaylaşır.

Şeker hastalığının önüne geçer ve insülinin dengelenmesine yardımcı olur.

Kemiklerinizin daha kuvvetli ve dayanıklı olmasını sağlar.

Erkeklerin üreme gücünü arttırır ve sperm kalitesini yükseltir.

Kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir madde olduğu için bir kez kalp krizi geçirmiş olsanız bile, sonrasında L’Carnitine destekli beslenirseniz, tekrar kriz geçirme olasılığıınız düşer.

Zihinsel fonksiyonların da daha iyi çalışmasını sağlar. Alzheimer hastalığı için bile tedavi edici özelliği vardır.

L’Carnitine ne kadar miktarda ve nasıl bir düzende alacağınızı bir beslenme uzmanına danışarak öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Kesinlikle kendi başınıza doz ve alım süresi belirlemeyin; aksi takdirde faydadan çok zarar görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*