Anasayfa » Spor » Masa Başında Çalışmanın Zararları
d3df8bada275c43ef6c6c764986c4891

Masa Başında Çalışmanın Zararları

Çağımızın en yaygın sorunlarından biri masa başı çalışmaktır. Günün ortalama 8 saatini masa başında çalışarak geçirmek, vücutta olumsuz etkiler yaratır. Omurilik sisteminde çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için egzersizler yapmak gerekir.

Peki, masa başında çalışmanın zararları nelerdir?

Masa başında uzun süre oturunca, dik durmayı unutarak kamburluk ve omuzların öne eğilmesi gibi rahatsızlıkların olmasına ortam hazırlayabilirsiniz. Sürekli kendinizi kontrol altında tutarak oturmazsanız, bu gibi rahatsızlıkların olması da kaçınılmazdır.

En yaygın olan rahatsızlık ise, boyun ve bel ağrılarıdır. Omuriliğinizdeki sinir sistemleri oldukça hassastır. Uzun süre oturmak ve bunun açığını kapatmak için egzersizler yapmamak, bu hassas sinir sistemlerinin zedelenmesine yol açar. Özellikle lombar, torakal ve sevikal bölgeleri bu durumdan nasibini alır ve ağrıların oluşmasına yol açar.

Omurların arasındaki boşluklarda jel kıvamında diskler bulunmaktadır. Bu diskler omurların birbirine sürtünmesini ve zedelenmesini engeller. Bu yüzden düzenli olarak bu bölgeleri açacak egzersizler yapmalısınız. Sırt ve boyun ağrılarından şikayet ediyorsanız, egzersizlerinizi aksatmadan yapmalı ve spor hocalarınızda bu duruma özgü egzersiz programı hazırlamasını rica edin.

Sırt ve boyun kadar omuzda da ağrı hissedebilirsiniz. Omuzlarınızın üzerinde ağrı ve stres oluşması, omuzunuzdaki kaslarınızın yırtılmasına neden Bu yırtıkların onarılması sadece ameliyatla mümkün olabilir. Bunun önüne geçmek için de omuzunuzun zedelenmesini engelleyip azaltacak egzersizler yapmalısınız.

Sırt, boyun ve omuz için kaslarınızı esnetecek, omuriliğinizi açacak, ağrılarınızın azalmasını sağlayacak pek çok egzersiz vardır. Bu egzersizleri spor salonunda yapabileceğiniz gibi evde de yapabilirsiniz. Eğer omuriliğinizde önceden var olan bir rahatsızlık söz konusuysa, doktorunuza sormadan spor yapmamalısınız.  Aksi takdirde, iyi bir şey yapmaya çalışırken problem yaşayabilirsiniz. Rahatsızlığınızı tetikleyecek ve tedavi ya da ameliyat olmadan üstesinden gelemeyeceğiniz problemler yaşayabilirsiniz.

Gün içerisinde de olabildiğince masa başından kalkıp yürüyüş yapın ve ayakta ya da oturduğunuz yerde yapabileceğiniz esneme hareketlerini yapın. Bu bile çok şeyi değiştirecektir, emin olabilirsiniz.

Masa başında çalışmanın zararları ve onlarla başa çıkmanın yolları spordan geçer. Sporu hayatınızdan eksik etmeyin, sağlığınızı kaybetmeyin.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*