Anasayfa » Diyet TV » Meme Kanserinden Korkmayın
Meme Kanserinden Kormayın
Meme Kanserinden Kormayın

Meme Kanserinden Korkmayın

Meme kanseri bayanların en çok yaşadığı kanser türlerinden birisi olarak ifade edilmektedir. Yapılan araştırmalar genel olarak dünya genelinde en çok tespit edilen ikinci kanser türünün meme kanseri olduğunu saptamıştır. Bu durumda bayanların dikkatli olması ve kontrollerini aksatmamaları çok önemlidir. Genel olarak kanser erken teşhis edildiği zaman kontrol altına alınan ve tedavisi sanıldığı kadar zor olmayan bir durumdur. Ancak bunun için her 6 ayda bir kontrolleri aksatmamak çok önemlidir.

Meme kanseri riskinden şüpheleniyorsanız bunun için öncelikli olarak memeografi çektirmek ve doktor kontrolünden geçmek çok önemlidir. Ayrıca birinci dereceden akrabalarda kanser varsa kişilerin bu riski taşıma olasılığı daha yüksektir. Bazen genetik faktörler bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Bu yüzden bu riski taşıyanların daha sık aralıklar ile kontrole girmeleri ve herhangi bir şüphede detaylı bir tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca bayanların her banyoya girdikleri sırada ayna karşısında elleri ile yapacakları kontrol erken teşhisi hızlandırabilir. Meme üzerinde oluşabilecek bir kitle ele geliyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır.

Her kitle meme kanseri olduğunuza işaret değildir. Bu durumda doktora gitmeden panik yapmak doğru değildir. Kanser kitlesi taş gibidir ve hemen ele gelir. Memenin içerisine farklı bir cisim yerleştirilmiş gibi hissettirir. Genelde ağrı yapmaz. Ağrı ilerlediği dönemlerde kendisini hissettirir. Kolay bir şekilde hareket ettirilmez. Genellikle meme dokusuna yapışık bir biçimdedir. Tek bir memede olabileceği gibi her iki memede de olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*