Anasayfa » Diyet TV » Metabolizma Nedir?
779e2530302ca16b91631ec4bc5d4d5b

Metabolizma Nedir?

Sürekli bahsi geçen ve gündemimize bulunan konulardan biri: Metabolizma nedir? Kısaca özetlemek gerekirse; vücudun yaşamsal fonksiyonlarının oluşumu sırasında gerçekleşen kimyasal tepkimelerin tamamına denir. Bu tepkimeler; yapım yıkım ya da özümleme olarak da adlandırılabilir.

Sadece insanlar için değil tüm canlılar için geçerliliğini koruyan bir sistemdir. Her canlının, canlı olarak kaldığı sürece büyüme, gelişme, üreme faaliyetleri gerçekleşmektedir. Bunların gerçekleşmesi için de çeşitli maddelerin ve enerjinin alımı şarttır. Bunlar, organik moleküllerin sentezlenmesi sırasında kullanılır. Yani, önce parçalanır sonra yıkıma uğrar.  Bazen de yıkıma gerek kalmadan parçalanıp kullanılır.

Bunun gerçekleşme hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Genetik faktörler, yaşamsal koşullar, beslenme düzeni gibi faktörler metabolizma hızının etkenleridir. Buna bağlı olarak metabolizma hızı, kilo alıp verme konusunda da önemli bir etkendir.

Genellikle metabolizma hızı düşük olanlar daha kiloludurlar. Genetik faktör buradaki temel etken olsa da, diğer etkenlerle metabolizma hızınızı değiştirebilirsiniz. Daha düzenli ve hafif beslenerek, spor yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İhtiyacınız olan kalori miktarının fazlasını almayarak, beslenme alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yaparak bunu mümkün kılabilirsiniz. Spor yapmak ise; yağ oranınızın azalmasını ve kas dokunuzun kuvvetlenmesini sağlar. Kas dokunuz ne kadar güçlüyse metabolizmanız o kadar hızlanır.

Yaşa göre değerlendirildiğinde ise; 20’li yaşlardaki metabolizma hızınızla 40’lı yaşlardaki metabolizma hızınız aynı olmaz. Her 5 senede bir metabolizma hızı daha da yavaşlar ve kilo vermek daha da zorlaşır. Buna bağlı olarak daha sağlıklı beslenmeli, yediklerinize daha çok dikkat etmeli ve düzenli şekilde spor yapmalısınız. Böylelikle yaşınız artarken metabolizma hızınızın azalmasını yavaşlatırsınız. Bu durum kilo konusunda sizi gerçekten çok etkileyecektir.

Eğer genetik olarak şanslıysanız, bunları yapmadan da aynı şekilde devam edebilirsiniz. Metabolizma hızınız zaten yüksektir ve yediklerinizi kolaylıkla sindirirsiniz ancak bu, kas dokunuzun kuvvetli olduğu anlamına gelmez. Onun için spor yapmanız gerekmektedir. Spor, her zaman için olduğunuzdan daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bu yüzden hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Uzun lafın kısası; metabolizma yaşamsal faaliyetlerimizin temelindeki tepkimelerdir. Kiloya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların oluşma sebebi de esasında metabolizmadan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden fazla kilolarınız varsa mutlaka metabolizma hız ve yaşınızı ölçtürün, hayatınızı ona göre düzenleyin.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*