Anasayfa » Diyet TV » Meyvenin Diyetteki Rolü
meyve

Meyvenin Diyetteki Rolü

Meyve yemek vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlar ve direnci yükseltir. Ancak sadece meyveyle yapılan diyetler, sağlıksız beslenmekten başka bir şey değildir. Hiçbir zaman tek tip beslenmemek gerekir. Bu tür beslenme stilleri, vücudunuzda direnç eksikliğine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar.

Diyet döneminde meyve yemek hem doğal yoldan şeker ihtiyacınızı karşılar, hem de içeriğindeki lifler sayesinde sizi tok tutar. Özellikle iki öğün arasında meyve yemek, bir sonraki öğünde daha küçük porsiyonlar tüketmenizi sağlar. Bu da kilo vermeyi hızlandırır.

Taze meyveler kadar kuru meyveler de faydalı ve yararlıdır. Kan şekerini düzenler, taze meyveye göre daha tok tutar. Bunlarla ara öğünlerinizi desteklemeye özen gösterin.

Meyvedeki früktoz adı verilen şeker, gün içerisinde ara öğün olarak tüketildiğinde kan şekerini dengelerken, akşamları geç saatte ve yemek üstüne yendiğinde fazla şeker alımına sebep olur. Fazla şeker de yağ olarak depolanır ve bu kilo aldırır. Yani faydalı olan bir yiyeceği yanlış zaman ve miktarda tükettiğinizde, sizin için zarar dönüşür. O yüzden buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ara öğünlerde taze meyveleri veya kuru meyveleri direk yiyebileceğiniz gibi yardımcı gıdalarla destekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Mesela yoğurtla karıştırmayı deneyebilirsiniz. Yoğurdun için taze meyveler ve yulaf katıp yediğiniz takdirde açlık hissiniz kesilir. Bunu özellikle öğle ve akşam yemeği arasında yaparsanız, akşam daha az yemiş olursunuz.

Yoğurdun yanı sıra ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerle de destekleyebilirsiniz. Bu da sizin daha tok kalmanızı sağlar. Ayrıca doğal şeker ve yağ ile vücut direncinizi arttırmış olursunuz.

Bir diyette yiyeceğiniz meyve miktarını size ancak doktorunuz söyleyebilir. Asla bir uzman tarafından, size yapılan testler doğrultusunda verilen miktarların dışına çıkmayın. Meyve her zaman ve her koşulda faydalıdır ancak doğru tüketilmesi de en önemli kıstastır. Bu nedenle meyvenin diyetteki rolü önemlidir. Herkesin vücudu birbirinden farklıdır. Metabolizma hızı, hormonlar, şeker seviyesi, tansiyon, yağ oranı ve yaş gibi faktörler beslenme stilinizi etkiler. Bu sebeple başkasına iyi gelen bir şeyi kendinize uygulamadan önce bir doktora danışmalısınız.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*