Anasayfa » Diyet TV » MUTLULUK HORMONU SALGILAYAN GIDALAR VE BUNLARIN ZAYIFLAMAYA OLAN ETKİLERİ
mutlulu hormonu ile kilo vermek
mutlulu hormonu ile kilo vermek

MUTLULUK HORMONU SALGILAYAN GIDALAR VE BUNLARIN ZAYIFLAMAYA OLAN ETKİLERİ

Kilo almamızın başlıca sebeplerinden biri doygunluk hissedilmemesi ve sürekli artan iştahtır ve mutluluk hormonu zayıflama konusu bunu aydınlatacak bir yoldur. Aslında bu durum beyinden, mideden ve bağırsaklardan salgılanan hormonlarla ilgilidir. Yemeğe davranışsal bir alışkanlık olarak başlarız yemekten kalkarken de doygunluk hissi ile yemek yemeği bırakırız. Beyinden salgılanan serotonin, mutluluk hormonu zayıflama için salgılamaktadır. Bu hormonun salgılanmasını sağlayan triptofan, özellikle çikolatada yüksek oranda bulunmaktadır. Bu durumda, mutluluk hormonu zayıflama salgılayan gıdalar ve bunların zayıflamaya olan etkileri, bir nebze de olsa ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki, çikolata içerisinde bulunan bu aminoasit aslında geçici olarak mutluluk ve doygunluk hissi sağlamakta ve etkisi geçince tekrar açlık hissi oluşmaktadır. Bu nedenle, bu gıdaların, hormonların zayıflamaya etkisi bakımından çok tüketilmesi önerilmemektedir. Mutluluk Hormonu Salgilatan Gidalar için yazımızı dikkatlice okuyun. Hormon diyince hemen Aşk Hormonu araştırmaya başlamayın 🙂 Bizimki Endorfin Hormonu olacak. Araştıracaksanız ilk işiniz Mutluluk Hormonu Nasıl Arttırılır  olsun 🙂 Kilo verme konusu bizim işimiz!

hormonların zayıflamaya etkisi

Öncelikle, kilo vermenin yolları aranırken hormonlar dikkate alınmalıdır. Hormon testi zayıflama için güzel bir yoldur. Bir diğer adı ise Hormon Tahlili olarak verilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, hormonların yemek yeme ihtiyacını başlattığını ve yine tokluk hissinin de hormonlar ile salgılandığını ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki, ghrelin adlı hormon mideden salgılanmakta ve yemek yeme ihtiyacını oluşturmaktadır. Bağırsaklardan ise PYY3- 36 adındaki hormon salgılanarak doygunluk hissi anlaşılır ve leptin ile insülin hormonları birlikte hareket ederek iştah konusunda etken bir rol oynamaktadır. Bu durumda, diyet programı yapılırken bu hormonların salgılanmasını arttıran gıdalar tercih edildiğinde açlık hissi duymadan zayıflamak mümkün olabilmektedir. hormonların zayıflamaya etkisi konusunu dikkatinizden çıkarmayın!

mutluluk hormonu zayıflama

Açlık tokluk hissine göre diyet programı hazırlama sırasında, en fazla proteinlere yer verilmesi tokluk hissinin daha fazla hissedilmesini kolaylaştıracaktır. Beyaz ekmek, poğaça, börek, beyaz pirinç pilavı gibi gıdalar kanda insülinin yükselmesine neden olmaktadır. Yükselen insülin de kan şekerinin hızlı şekilde düşmesine sebep olur ve tekrar açlık oluşumu gözlenir. Kilo vermeyi en fazla etkileyen faktörlerden biri de strestir. Stres, seratonin hormonun azalmasına neden olur. Bu durumda, vücutta ihtiyaç duyulan bu hormonun seviyesinin yükseltilmesi için çikolata, ekmek gibi gıdaların tüketim isteği oluşur. Bu sebepledir ki stresten uzak durmak, sadece psikolojik açıdan değil, hem uyku problemlerimiz için hem de kilomuzu dengede tutmamız veya kilo verebilmemiz için oldukça önemlidir. hormon testi zayıflama olayı yukarıda derince incelenmiştir. Peki bu Hormon Testleri Nelerdir, bunu ise gelecek yazılarımızda öğrenebilirsiniz. Hormonların zayıflamaya etkisi konusundan bu kadar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*