Anasayfa » Diyet TV » Ne Yediğinize Dikkat Edin Cildiniz Genç Kalsın
Ne Yediğinize Dİkkat Edin Cildiniz Genç Kalsın 2

Ne Yediğinize Dikkat Edin Cildiniz Genç Kalsın

Güzel ve genç bir cilt için yediğiniz besinleri tanımanızda fayda var. Bazı sebze, meyve ya da hayvansal gıdalar cildinizin güzelliğini korumasına yardımcı olabiliyor. Özellikle A, B, C, E vitamini, çinko bakımından zengin besinler tüketerek cildinizin sarkmasını veya derinizin kırışmasını geciktirebilirsiniz.

Vitaminlerin Cildimizdeki Etkisi

B vitamini, cildin kuruyup pul şeklinde dökülmesini ya da pullanmasını engeller. Yeterince B vitamini alamazsanız kuru ve dökülen bir cilt yapınız olur. Dökülmeye müsait, kuru ciltler ise kırışmaya çok müsaittir. Cildin kurumasını engelleyen B vitamini, en çok buğdayda bulunur. Özellikle durum buğdayından yapılan makarna B vitaminince çok zengindir. Üstelik ara sıra lezzetli bir makarna yemek çok da zorlayıcı olmaz J

Ne Yediğinize Dikkat Edin Cildiniz Genç Kalsın1

Cildin yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerle savaşan vitamin E ise cildin kırışmasını engelleyen cilt kahramanı gibidir. Cildi güneşten gelen ve cilt kanseri başta olmak üzere cilt lekeleri gibi birçok deri hastalığına neden olan UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı da yine E vitamini korur. Fıstık, ceviz, salatalık, ay çekirdeği, badem, kivi, mango, domates, ıspanak, kuru kayısı, brokoli önemli birer E vitamini kaynağıdır.

Ciltteki iltihaplarla savaşan ve cildi sağlıklı kılan vitamin C vitaminidir. Fazlası idrarla vücuttan atılan C vitamini, çilek, papaya, kırmızıbiber, kivi, portakal, kavun, greyfurt ve karalahanada bolca bulunur.

Bebekken sayısız yeni hücre üreten cildimiz yaşımız ilerledikçe hücre üretimini yavaşlatır. Cildin yaşlanmasının temel nedeni de ciltteki yeni hücre üretiminin durmasıdır. Cildin hücre üretmesine yardımcı olan besinler A vitamini içerenlerdir. Havuç, ıspanak, patates, şalgam, pazı, mercimek, bezelye, maydanoz, brokoli A vitaminince zengindir. Keçi sütü, karides ve yoğurtta da A vitamini bulunur.

Deniz ürünlerinde bolca bulunan çinko, cildin sıkı kalmasına yardımcı oluyor ve akne oluşumunu da engelleyebiliyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*