Anasayfa » Spor » Plank Hareketi Nedir?
cb626918a5187cc695a30b02c02c0835

Plank Hareketi Nedir?

“Plank hareketi” tabirini pek çoğunuz duymuşsunuzdur. “Plank hareketi nedir?” sorusunun cevabını bilmeyenler için bu yazıda gerekli bilgileri paylaşacağız.

Plank hareketi göğüs ile karın arasındaki kasların çalışmasına neden olan bir harekettir. Bununla birlikte iç karın kaslarını da çalıştırır. Kalça, bacak, sırt ve boyun kaslarınızı da beraberinde harekete geçirir. Aynı anda 20 kasın çalışmasını sağlar ve doğru yapıldığı takdirde kısa sürede iyi sonuç verir.

Karın egzersizleri arasında vazgeçilmezlerden biridir. İlk çalışmanızda 15 saniye x 2 set şeklinde çalışıp zamanla set sayısını 4 ya da 6’ya, set süresini de 20 ve 30 saniyelere çıkarabilirsiniz. Her sette etkisini biraz daha hissedersiniz. Öncesinde karın kaslarınızı, bacaklarınızı ve kalçanızı açmak ve ısıtmak için çalışma yapmanız şarttır. Sonrasında plank hareketine geçebilirsiniz.

Plank hareketi, kaslarınızın aktif çalıştırmasının yanı sıra sırtınızın açılmasına ve rahatlamasına da yardımcı olur. Hareket esnasında sergilediğiniz duruş kürek kemiklerinizi ve sırt kaslarınızı gevşetir ve rahatlatır. Bu yüzden her antrenmanda bu hareketi yaptığınızda hem fiziksel olarak güçlenir hem de mental çalışma yapmış olursunuz. Yani, vücudunuzdan günün yorgunluğunu atmanız için de ideal bir harekettir.

Plank hareketini yapmak için şınav pozisyonunda yere uzanın. Kollarınızı omuz genişliğinde açıp dirseklerinizin üzerinde durun. Sırtınızı düz tutun ve başınızı yere bakar gibi düz konumlandırın. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayak parmaklarınızın ucunda yükselerek vücudunuzun tamamını zeminden ayırın. Bu şekilde, yukarıda bahsettiğimiz set sayısı ve süresinde hareketi yapabilirsiniz.

Pozisyonunuzu doğru konumlandırmaya kesinlikle özen gösterin. Spor salonunda çalışıyorsanız hocanızdan destek isteyin. Eğer evde kendiniz çalışacaksanız plank hareketini anlatan videoları izleyerek yapabilirsiniz. Yanlış bir hareket yaptığınız takdirde sakatlanmalar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Dümdüz bir karın, güçlü kalça ve bacak kasları, doğru ve dik duran açık bir sırt kasına sahip olmak istiyorsanız, plank hareketini her egzersiz çalışmanızda yapmaya özen gösterin. Çok kısa sürede olumlu bir şekilde sonuç alacaksınız. Plank egzersizi çalışmayı alışkanlık haline getirin ve farkı hissedin.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*