Anasayfa » Diyet TV » Probiyotik Nedir?
aab19baa00d189f47d312882ba26f55a

Probiyotik Nedir?

Probiyotik içerikli gıdalar ve onların faydalarından sürekli bahsedilmektedir. Peki, bu probiyotik nedir ve neye yarar?

Probiyotiğe kısaca faydalı bakteriler de diyebiliriz. Genelde süt ürünlerinde bulunan mayada yer alır. Özellikle probiyotikli olduğu öne sürülen süt ürünleri olsa da, aslında her süt ürününde probiyotik bulunmaktadır. Probiyotik ile prebiyotik bakteriler hep karıştırılmaktadır. Yoğurt, kefir, boza ve tarhana doğalında probiyotik bulunduran gıdalardır.

Probiyotik içerikli ürünler tüketmek, vücuttaki patojen mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve vücudunuza giren vitamin ile minerallerin emiliminin artmasını sağlar. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve koruma altına alır.

Prebiyotikler ise, belli bir karbonhidrat grubunun enerji kaynağı olarak kullanılmasına yardımcı olmaktadırlar. Bu da vücudun direncini arttırır, bağırsaklara ve kolonlara fayda sağlar. Bu organlarda oluşacak olan hastalıkların önüne geçer ve oradaki kötü bakterilerle savaşır.

Soğan, sarımsak, muz, tam tahıllı gıdalar, yer elması gibi besinler, doğal prebiyotik içeren gıdalardır. Sıklıkla tükettiğiniz sürece faydalarını kısa sürede görebilirsiniz.

Kilo vermeye olan etkisi kadar, sindirim sistemi sağlığınız üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurarak bu gıdaları ağırlıklı olarak tüketmelisiniz.  Bilindiği üzere bu gıdaların tek faydaları probiyotik ve prebiyotik bakteriler içermeleri değildir. Besin değerleri yüksek, protein, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin besinlerdir. Özellikle süt ürünleri, bu konuda hayatımızın vazgeçilmezidir. Bu yüzden günün her öğününde doğru bir şekilde bu gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz.

Ancak kilo vermek için probiyotik ürünler tek başına yeterli olmamaktadır. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*