Anasayfa » Beslenme » Protein Tozları
19d50f0fbb3f1c5c5c9ad443f0794429

Protein Tozları

Vücut geliştirmek isteyen pek çok insanın beslenmenin yanı sıra, protein tozlarından destek aldığı bilinmektedir. Bununla ilgili pek çok bilgi kulaktan kulağa yayılmaktadır. Sağlıklı olup olmadığı ya da kullanım yöntemleri ile ilgili herkesin bir bilgisi vardır. Ancak bu bilgiler ne kadar doğrudur, tartışılır!

Protein tozları hakkında detaylı bilgi vermek ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamak için bu yazıyı yazmaya karar verdik. Böylece kafanızda oluşan tüm soru işaretlerine veda edebileceksiniz.

Protein tozları ilaç mıdır?

Protein tozları ilaç değildir; tamamen doğal gıda ürünlerinden elde edilirler. Genellikle soya fasulyesinden yapılırlar. Bu da vegan ve vejetaryen beslenen sporcuların protein desteği almak için bu tozları kullanmasında bir sakınca olmadığını gösterir. İçerisinde yoğun miktarda protein bulunduğu için besinlerden alacağınız proteinden fazlasını daha pratik bir şekilde alabilirsiniz.

Whey proteini nedir?

Herkes tarafından sağlıklı olduğu bilinen peynir altı suyundan elde edilen bir protein türüdür. Peynir altı suyunun protein açısından oldukça zengin olduğu bilinmektedir. Bundan alacağınız protein vücudunuz için oldukça faydalıdır. Amino asidinin zenginliği ve çabuk emilmesinden dolayı sporcular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kazein nedir?

Sütteki temel proteindir. Bu protein türü, diğerlerine oranla daha uzun sürede sindirildiğinden tok tutma süresi de uzundur. Whey proteiniyle karşılaştırdığınızda kas oluşumunda daha olumlu etkileri olduğu gözlenir.

Protein tozları size sadece zaman kazandırır. Her bünyenin alması gereken protein miktarı farklıdır. İhtiyacınız olan protein oranını besinlerle karşılayabilmek için olağanın üstünde porsiyonlar tüketmek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda protein tozları devreye girer ve eksik olan protein ihtiyacınızı karşılar.

Vücut geliştirme üzerine çalışıyorsanız, kas oranınızı arttırma niyetindeyseniz protein tozlarından destek almanız gereklidir. Ancak çok fazla tüketildiği takdirde, böbrekleri yorma ihtimali de vardır. Bu yüzden vücut geliştirme yapmadığınız sürece protein tozundan destek almanıza gerek yoktur. Sadece besinlerle ihtiyacınız olan proteini alabilirsiniz. Eğer yemek yemeye vaktiniz olmazsa yine ihtiyacınız olan protein miktarına denk düşecek kadar karışım hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bu açıdan size zaman kazandıracak pratik bir yöntem olabilir.

Protein tozu tüketimi için bir beslenme uzmanı ve spor hocasından destek almalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*