Anasayfa » Diyet TV » Proteinlerle Karbonhidratlar neden birlikte yenmez ?
kilo vermek,kilo vermek için,kilo vermek için diyet
kilo vermek,kilo vermek için,kilo vermek için diyet

Proteinlerle Karbonhidratlar neden birlikte yenmez ?

TEORİ: Et, tavuk, balık, deniz ürünleri gibi proteinlerle, ekmek, patates, makarna, pilav gibi konsantre karbonhidratların birlikte yenmesi sindirimin aksamasına, gecikmesine ve sindirim bozukluklarına sebep olur.

Karbonhidratların sindirimi ağızda başlar ve asit olmayan yani alkalik bir ortamda etkisini en iyi gösteren AMİLAZ enziminin etkisi ile olur. Bonfile ve pilavı aynı anda yersek pilavın ağızda başlayan sindirimine bonfile engel olur. Buna karşılık bonfilenin sindirimi midede başlar, ortam asit olmalıdır ve mide de asittir, midede etkili olan, bonfileyi sindiren PEPSİN enzimidir. Beraber yenen pilav yani nişasta etin yani proteinin sindirimini engeller.

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar konsantre protein ve karbonhidrat birlikte yendiklerinde proteinin midedeki sindiriminin geciktiği hatta aksadığı ispatlanmıştır. Bu şekilde besledikleri kişilerin dışkılarını incelediklerinde sindirimi tamamlanmamış protein ve nişasta artıklarının varlığı tespit edilmiş. Protein veya nişastayı tek başına verdiklerinde her ikisinin tam sindirildiği tespit edilmiştir. Nobel bilim ödülünü kazanan ünlü Rus bilim adamı Ivan PAWLOW’ un köpekler üzerindeki deneyleri bu teoriyi ispat eder durumdadır.

PAWLOW, köpekleri konsantre karbonhidrat (ekmek) ile beslemiş. Ekmeğin yarım saatte mideden geçtiğini tespit etmiş. Sonra protein yani dana kıyma yedirmiş, bunun midedeki sindiriminin dört saatte tamamlandığını ve mideyi terk ettiğini tespit etmiş. Sonra kıyma ile ekmeği birlikte yedirmiş. Bu karışımın midedeki sindirimi en az sekiz saat ve bazen daha fazla sürmüş. Daha sonra başka bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda ekmekle etin beraber yenmesinin bağırsak tembelliğine de zemin hazırladığı ortaya çıkmıştır.

Et, balık, tavuk ve deniz ürünleri gibi konsantre proteinlerle birlikte pilav, ekmek, makarna veya patatesin yenmesinden sonra midede ağırlık hissi, yemek borusu yanması, gaz, yorgunluk ve uyku hali gibi şikayetler bu yanlış kombinasyonun neticeleridir. Protein ve karbonhidratları kesin olarak birbirinden ayırmak mümkün değildir. Tabiatta ikisini de yoğun bir şekilde içeren yiyecek maddeleri var, mesela baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, kuru bakla). Bunların sindiriminin ne kadar zor olduğu ve de çok gaz yaptıkları da hepimizce bilinen bir gerçektir. Baklagiller bu diyette nötral gruba dahil olup yenmesi tavsiye edilmemektedir.

Klasik beslenme tarzında birlikte yenen bu iki besin maddesinin verdiği rahatsızlıklara rağmen yaşam devam etmektedir. Fakat bununla devam eden şikayetler ve devamlı yorgunlukta bunun eseri. Ayrıca uzun yıllar sindirimle ilgili organlar mide, pankreas, bağırsaklar, karaciğer ve vücutta oluşan zehirleri süzüp dışarı atan böbrekler bu işin üstesinden geliyorlar.

Yaş biraz ilerleyince de hastalıklar başlıyor. Daha doğrusu uzun yıllar bu ağır ve sağlıksız çalışmayı yürüten organların direnci azalıyor ve de hastalanıyorlar. Bu karşımıza ülser, kanser veya kalp krizi şeklinde çıkabilir. Hiç bir hastalık sağlıklı bir doku zemininde gelişemez.

AYIRMA DİYETİ yaşam boyu sağlıklı beslenme teorisidir, acil bir zayıflama diyeti değildir. Bu beslenme kanunlarına uyanlar zaman içerisinde fazla kilolardan kurtulur, aşırı zayıflarda normal ağırlıklarına ulaşırlar. Bu şekilde beslenenler kendilerini zinde, güçlü ve sağlıklı hissederler. Şifa verici ve ömür uzatıcı beslenme tarzıdır. Normal kiloya erişmenin yanında uzun ve sağlıklı bir yaşam getiren bir beslenme felsefesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*