Anasayfa » Beslenme » Ramazan Sonrasında Beslenme
1878a070070fc5cae40551e1fb1a8a3a

Ramazan Sonrasında Beslenme

Ramazan’da günde iki öğün yemek zorunda kaldık ve bu iki öğünü de geç saatlerde yedik. Uzun saatler susuz kaldık ve tüm bunlar metabolizmamızın dengesini değiştirdi. Metabolizmanızın önce yavaşladı, sonra durumu kabullendi ve şimdi dengeleri tekrar değişiyor. Tüm bunlar, kilo almanıza yol açtı. Bazı insanlar için durum tam tersi olsa da, denge değişikliği herkes için geçerlidir.

Ramazan sonrasında beslenme, Ramazan’da oluşan denge değişikliğini düzenlemek ve alınan kiloları vermek adına bir  sistemi oluşturmaktan ibarettir. Her zaman dediğimiz gibi bu sistemler, kişiye özel oluşturulmalıdır. Ancak bazı kurallar vardır ki, hemen hemen herkes için geçerlidir. Biz de o kurallardan bahsedeceğiz.

Bayramda ağır yemekler ve tatlılar bol bol tüketilmektedir. Ramazan boyunca süren az yemenin acısını bayramda çıkarmak gibi bir durum söz konusudur. Bunu yapanların artık ayrıca dikkat etmesi gerekmektedir. Ama kendini tutmayı başaranlar da bu başarıyı sürdürmek durumundadırlar.

Şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Aslında bunu alışkanlık haline getirmeniz gerek ama şekere düşkünseniz, bunu yavaş yavaş da yapabilirsiniz. Şekersiz içecekler tüketin, tatlı ihtiyacınızı hafif tatlılardan ve meyvelerden karşılayın.

Öğünlerini yavaş yavaş sıklaştırın ama porsiyonlarınızı küçültün. Herkes kendi vücudunu tanır. Ara öğün tüketmek kimine iyi geliyor, kimine gelmiyor. Siz, hangi gruba giriyorsanız ona göre hareket edebilirsiniz.

Karbonhidrat alımınızı azaltın. Lifli gıdalara ağırlık verin. Daha az karbonhidrat tüketerek vücudunuzda oluşacak şişliğin önüne geçebilirsiniz.

Tuz yemeyi azaltın; fazla tuz tüketmek, vücudunuzun su tutmasına neden olur. Bu yüzden ödem ve şişlikler oluşabilir. Bu da kilo almanıza neden olacaktır.

Bol bol su tüketin. Ramazan’da su tüketiminiz azaldığı için şimdi açığı kapatmanız gerekmektedir. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyin.

Akşam yemeklerinizi erken saatte yemeye özen gösterin. Akşam 20.00’den önce yemeğinizi yemiş olmanız, kilo almanızı engelleyecektir. Akşam yemeklerinde ekmek tüketmemeye de özen gösterin.

Beslenmenize dikkat etmenizin yanı sıra, spora da özen göstermelisiniz. Düzenli spor yaparak beslenmenizi desteklemediğiniz sürece kilo vermeniz mümkün değildir. Bu yüzden hem düzenli beslenmeli hem de düzenli spor yapmalısınız.

Tüm bunlara özen gösterirseniz, Ramazan’da aldığınız kilolara kolaylıkla veda edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*