Anasayfa » Beslenme » Ramazan’da Kilo Almamak İçin Neler Yapabiliriz?
d917c1e4cf3baf3fb6b9e7bcfc9bcfca

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Neler Yapabiliriz?

Ramazan, yaz aylarına geldikçe kilo almaya olan etkisi de artmaktadır. Bu durum bünyeden bünyeye farklılık gösterse de, geç saatte yemek yemek, günde sadece iki öğün yemek ve bu iki öğün arasındaki sürenin kısa olması gibi faktörler, pek çok insanın kilo almasına neden olmaktadır. “Ramazan’da kilo almamak için neler yapabiliriz?” bahsedelim.

Ramazan’da hafif yemekten bahsedilince, bu imkansız gibi gelse de değildir. Gerçekçi bakarsak, 17 saat boş kalan mide hızlı bir şekilde doymaktadır. Birçok insan genelde kendini çok aç hissetse de, çorba içtikten sonra doyduğunu belirtmektedir. Bunun sebebi midenin uzun süre boş kalmasıdır. Bu durumu avantaja çevirerek iftarda yağlı ve hamur işi ağırlıklı yemekler tüketmek yerine hafif yiyecekler tüketmeyi tercih etmelisiniz. Hatta çorba içtikten sonra biraz dinlenmeli, beyninizin doyma sinyallerini alması için zaman tanımalısınız.

İftarda yapılan en büyük yanlışlardan biri hızlı yemek yemektir. Bunu kesinlikle yapmayın; uzun süre aç kalmanın verdiği bir etki olsa da kendinizi tutun. Pideyi çok tüketmeyin hatta mümkünse hiç tüketmeyin. Bunun yerine bulgur gibi sağlıklı ve lifli karbonhidratlar tüketin. Yağsız ya da az yağlı et, zeytinyağlı yemekler tüketin. Tatlıyı hemen yemeğin ardından yemeyin. Aslında istisnai durumlar olmadığı sürece tatlı tüketmemeye özen gösterin.

Tüm bu durumlar sahur için de geçerlidir. Sizi tok tutacak, gün içerisinde olabildiğince dirençli olmanızı sağlayacak besinler tüketin. Bol su için ve meyvelerle komposto yapıp onları tüketin. Sahuru kesinlikle atlamayın. Bazı insanlar genelde saat geç olduğu için ve yiyip uyumak zorunda kaldığı için sahur yapmamayı tercih ediyorlar. Ama bu yapılacak en büyük yanlıştır. Çünkü günde tek öğün tüketmek metabolizmanızı yavaşlatır; üstelik direncinizin düşmesine ve kendinizi güçsüz hissetmenize sebep olur.

İftar ile sahur arasında spor yapmaya imkanınız varsa kısa süreli ve hafif egzersizler yapın. En azından yürüyüşe çıkın. Yemekten 1 saat sonra yürüyüş yapmak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Gün içerisinde de hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Kendinizi yoracak ve su kaybetmenize neden olacak şekilde olmamalı ama hareket etmelisiniz.

Bahsettiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz sürece, Ramazan ayını kilo almadan geçirebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*